1062 kök hint kenevirine ısırgan otu savunması

0
242 views

Manavgat’ta tarlasında çeşitli boylarda bin 62 kök hint keneviri ele geçirilen sanık 62 yaşındaki Ali Korkmaz, mahkemede, “Ben onları ısırgan otu olarak almıştım” dedi.

Geçen Haziran ayında Manavgat’ın Düzağaç mahallesinde jandarmanın yaptığı baskınla Ali Korkmaz’a ait tarlada ele geçirilen bin 62 kök hint keneviri ele geçirilen ve hakkında uyuşturucu madde ticareti yapmaktan dava açılan Ali Korkmaz, Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Sanık Ali Korkmaz duruşmada, uyuşturucuyla bir alakasının olmadığını ve kimden alınıp kime satılacağını bilmediğini anlatarak, “Ben bu tohumları Serik İlçesinde kurulan Salı pazarından ısırgan otu tohumu olarak aldım. Tarlada fasulye ve mısırların arasına serptim. Tarlada mısır ve fasulye olduğu için suladım” dedi. Eşinin kanser hastası olduğunu ve Manavgat’a 150 kilometre uzakta yaşadıklarını anlatan Korkmaz, “Ben bu bitkiyi ekmenin yasak olduğunu bilmiyordum. Çok pişmanın, şeytana uydum, beni kandırdı. Ben 5 vakit namazında niyazında olan biriyim. Kimsenin yüzüne bakacak halim kalmadı” diye konuştu.

Duruşmada tanıklık yapan jandarma görevlisi Murat Dündar, hint keneviriyle ilgili ihbar aldıklarını bunun için önce tespit yaptıklarını ve iddianın doğru olduğunu belirledikten sonra Ali Korkmaz, F.K ve hint keneviri ekili tarlada önlem aldıklarını anlattı. Ali Korkmaz’ın evinde arama yaptıklarını ve herhangi bir suç unsuruna rastlamadıklarını anlatan Dündar, sanıktan kendilerini tarlaya götürmesini istedikleri zaman başka bir yere götürmeye çalıştığını, kendisini uyarmaları üzerine doğru yere gittiklerini anlattı.

Duruşmada mütaala veren savcı, sanığın bahçesine 1062 kök hint kenevirini ektiğini, bakımlarını yaptığını, diplerini çapaladığını anlatarak, uyuşturucu madde ticaretinden ceza verilerek tutukluluk halinin devamına etmesini istedi. Sanık avukatı Nedim Dağ ise savcının mütalaasına katılmadıklarını ve uyuşturucu madde suçlamasını kabul etmediklerini söyledi.

Verilen aranın ardından mahkeme sanığa itiraz yolu açık olmak üzere 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi ve tahliyesini kararlaştırdı.