“Pasaportları nüfus idareleri verecek”

0
523 views

 İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu; FETÖ’nün kamu sistemini felç etmek üzere talimatlandırılmış bir örgüt olduğunu ve istihbaratın içini tamamen boşaltarak, alternatif istihbarat teşkilatları kurduğunu söyledi.

Manavgat’ın Kızılağaç bölgesinde bulunan Sunmelia Resort Hotel’de İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu 2017 yılı İnceleme Araştırma toplantısı gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ile İbrahim Aydın ve diğer yetkililerle birlikte mülkiye müfettişleri katıldı.

Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mülkiye müfettişlerinin devlet erkinin denetlenmesi açısından çok önemli bir görev ifa ettiğini söyledi. Türkiye’den devlet geleneğinin çok köklü olduğunu kaydeden Bakan Soylu, “Büyük bir badireden geçtik. Özellikle bu badirede FETÖ, altını çizerek ifade etmek istiyorum, ülkemizin, Türkiye’nin kamu sistemini felç etmek üzere talimatlandırılmış bir örgüttür. İstihbaratımızın içini tamamen boşalttılar, alternatif istihbarat teşkilatları kurdular. Kamu sisteminin bin yıllık devlet aklıyla ne kadar kurduğumuz unsuru varsa hepsini felç ettiler. FETÖ bir taraftan bu talimatlarıyla beraber alternatif bir yapı oluştururken, diğer taraftan da devlet ve millet kavramının içini boşaltmak için elinden geleni bütün gayreti ortaya koymuştur. Buda çok önemli yapmaya çalıştıkları adımlardan bir tanesidir” dedi. FETÖ operasyonlarında yakalananlara herkesin çok şaşırdığını anlatan Bakan Soylu, “Özellikle 10 yıl önce kimsenin aklına aynı ofiste çalıştığı mesai arkadaşlarının bir gece üzerimize F16’lardan düşen bombaların ateş talimatını veren ekibe dahil olduğunu elbette ki düşünemezdik. Hiç birimiz düşünemezdik. Ama şimdi bunları araştırıyoruz, sizler araştırıyorsunuz” diye konuştu.

Türkiye’nin gelişiminin bir dönem engellendiğini anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye’nin insansız hava araçlarını (İHA) özel sektörde bu işe kendisini adamış bir anlayışla kurduk. Oysa sizde bende çok iyi biliyoruz ki, binbir engele rağmen kimse sesini çıkartmıyor şimdi ve terörle mücadelede özellikle bu bahardan itibaren ne kadar bir üstünlük kurduğumuz apaçık ortadadır. Bir tek şehit vermedik İHA’larla yapmış olduğumuz operasyonlarda, bir tek yaralımız da yok! Acaba bu sistemi bugüne kadar erteleyen unsur kimdi ve neydi?” dedi.

Türkiye’nin önüne engel çıkaran olayların, 17 – 25 Aralık’tan, Kuzey Irak’taki referanduma, bir ülkede yapılacak seçimde ana gündemin Türkiye olmasından uluslar arası medya ülkemiz aleyhine çıkan yayınların hepsinin kollektif bir akıl ürünü olduğunu belirten Bakan Soylu sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz, hep birlikte kollektif bir akılla mücadele ediyoruz. Bu memleketin her bir birimi, her bir bireyi, bu kolektif akılla mücadele ettiğimizi ve bu anlayışı, mağlup etmek durumunda olduğumuzu bilmelidir. Bambaşka bir tablo içerisindeyiz. Kimse 2019’u bulunduğumuz süreç gibi algılamasın. 2019’da sadece vites büyütmüyoruz. Yeni bir hükümet sistemiyle birlikte Türkiye’nin hedefleriyle daha rahat buluşmasını temin edebilecek güçlü bir adım atıyoruz.”

Bugüne kadar 11 milyon 100 bin yeni çipli kimlik kartı dağıtıldığını ve ilk dönemde nüfus müdürlüklerinin oldukça zorlandığını, bir buçuk 2 ay patinaj yapıldığını anlatan Bakan Soylu, “Şu anda 7 günde müracaat edildiğinde bunu sağlıyoruz. İnşallah bir gün daha aşağıya 6 güne özellikle düşüreceğiz. Şehir merkezleri için de 5 güne düşürmeye gayret edeceğiz” dedi.

PASAPORTLARI NÜFUS İDARELERİ VERECEK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşımıza en kaliteli hizmeti hızlı ve zamanında ulaştıracağız. Biliyorsunuz, bir mantık daha kuruyoruz. Gidiyorsunuz, ehliyete parmak bas, gidiyorsunuz nüfusa parmak bas, gidiyorsunuz pasaporta parmak bas. Bunu da şu anda nasıl MERNİS sistemini şu anda nüfus sisteminin içine koyuyoruz ve bundan istifade ediyoruz ve mükemmel bir şekilde işliyor.

Şimdi pasaportu, ehliyeti ve nüfus kağıdını nüfus idaresi verecek. Bir kere parmağınızı bastığınız andan itibaren bir daha bu devlet sana bir daha parmak bas demeyecek. O kadar açık ve net. Hepsi birbirinden istifade edecek, hepsi birbirinden faydalanacak.

TRAFİK TESCİL NOTERLERE VERİLECEK

Bütün bunlarla birlikte trafikte ki tescili zannediyorum, 2018 Mart’ında yetiştirecek arkadaşlarımız. 2018’in martında bizde sıkıştırıyoruz, noterlere vereceğiz. Bizim trafik polisimiz, trafik polisimiz trafik polisliği işini yapacak. Noterler gerçekleştirecek ve bir maliyet yükselmesi de herhangi bir şeyde sözkonusu olmayacak.”

Belediyeler ve mahalli idarelerin çok önemli olduğunu aktaran Bakan Soylu, Van’daki belediyelerin kayyım tarafından devralınmadan önce Faraşin yaylasında teröristlere her sabah sıcak ekmek götürdüğünü belirterek, “Mahalli İdarelere özel teftişi de, bunun nasıl yapılması lazım geldiğini de bu toplantıda bir daha gözden geçirin. Çünkü kolları sıvattıracağız. Önemli bir şey söylüyorum, mahalli idarelere özel teftiş. Bu önemli bir şeydir. Özellikle hizmet kalitesinin yükseltebilmek için ve bir takım eksikliklerle karşılaşmamamız için Türkiye’de bu konu önemli bir konudur” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasının ardından salondan ayrıldı.