3. HAVALİMANINDA SÜRPRİZ ERTELEME BAŞVURUSU MECLİS GÜNDEMİNDE

0
252 views
CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKAN YARDIMCISI CETIN OSMAN BUDAK FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İstanbul’da 3. havalimanı projesini yürüten Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun (İGA), henüz ilk aşamayı tamamlamadan iki yıllık kira bedelinde öteleme istemesini Meclis gündemine taşıdı. Budak, “İhale öncesinde konsorsiyumdaki şirketlere finansal yeterlilik analizi yapılmış mıdır?” diye sordu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Budak, kira öteleme talebini doğrulayan açıklamayı anımsattı. Arslan’ın “Biz kamu tarafı olarak bu kadar büyük projenin sağlıklı işlemesinin de sorumlusuyuz. ‘Bana ne yaparlarsa yapsınlar, batarlarsa batsınlar’ diyecek halimiz yok” dediğini vurgulayan Budak, “Ayrıca İGA konsorsiyumunun bankalardan 1 milyar Euro daha kredi aradığına ilişkin haberler basında yer almıştır. Henüz havalimanının ilk fazı bile devreye girmeden yüklenici firmalarla ilgili batık riskinden söz edilmesi kaygı vericidir” görüşünü kaydetti.

FİNANSAL ANALİZ YAPILMADI MI?

Budak, Bakan Arslan’dan şu sorulara yanıt istedi:

“İlk fazı 29 Ekim 2018’de açılması planlanan 3. havalimanında iki yıllık kira öteleme talebinin gerekçeleri nelerdir? Kira ötelemesinin kamu bütçesine iki yılda getireceği yük ne kadardır? İhale öncesinde konsorsiyumdaki şirketlere finansal yeterlilik analizi yapılmış mıdır? Yapıldıysa sonuçları nelerdir? Projelerle ilgili finansman sıkıntısı yaşanmasında; Olağanüstü Hal uygulaması, yargı bağımsızlığının zedelenmesi ve antidemokratik uygulamalar sonucu uluslararası piyasalarda oluşan güvensizliğin etkili olduğunu düşünüyor musunuz? Devam eden projelerin de riske girmemesi amacıyla OHAL uygulamasının sona erdirilmesi planlanıyor mu? Riskler karşısında kamunun haklarını ve menfaatlerini korumaya yönelik ne tür önlemler alınmaktadır?”