AÜ Manavgat Turizm Fakültesi’nde kontenjanlar doldu

0
292 views

AÜ Manavgat Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert geçen yıl öğrenime başlayan fakültede bu sene iki bölümde kontenjanların tamamen dolduğunu ek kontenjana öğrenci almaya başladıklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl gastronomi ve mutfak sanatları bölümüne 100 öğrenci alarak faaliyete başlayan AÜ Manavgat Turizm Fakültesi’ne bu sene aynı bölümün ikinci öğreniminin yanı sıra turizm rehberliği bölümü de açıldı. Ek kontenjanlarla birlikte 400 öğrencinin öğrenim göreceği fakülteye gelecek yıl rekreasyon yönetimi bölümünün de faaliyete geçmesi planlanıyor.

Manavgat Turizm Fakültesi dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, bu sene kontenjanları olan 360 öğrencinin kayıt yaptırdığını ve her hafta yatay geçişle 5-6 öğrencinin kayıt yaptığını, toplam öğrenci sayısının 400’e yaklaştığını belirterek; “Gelecek yıl rekreasyon bölümümüze de öğrenci alımına başlanır diye tahmin ediyorum. Yeni bir fakülte olmamıza rağmen büyük bir başarı yakaladık. Ben bunu hem Antalya’nın sevilen bir ilçesi olmamıza hem de Akdeniz Üniversitesi gibi köklü ve başarılı bir üniversiteye bağlı olmamıza bağlıyorum. Genç ve dinamik akademik kadromuzla da bu başarımızın gittikçe artacağına inanıyorum” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN ÖĞRENCİMİZ VAR”

Öğrencilerle konuştuklarında bölümlerini isteyerek seçtiğini gözlemlediklerini ifade eden Dekan Sert; “Öğrencilerimizden aldığımız geri dönüşler de bizleri çok mutlu ediyor. Hepsi bölümlerini isteyerek ve hayal ederek seçmiş durumda. Öğrencilerimizin yerleştiği taban puanların da artacağını düşünüyorum. Bu yıl Gastronomi ve Mutfak Sanatları örgün öğretim 381,ikinci öğretim 364, Turizm Rehberliği bölümü ise 293 taban puanı ile yerleşti. Türkiye’nin her yerinden fakültemizi tercih eden öğrencilerimiz var, Manavgat’tan öğrenciye henüz rastlamadık” diye konuştu.

“BÖLGEMİZ KAMPÜSLEŞİYOR”

Manavgat Turizm Fakültesi ile birlikte bölgenin kampuslaştığını belirten Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, açılacak olan Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile birlikte bölgenin kampus alanına dönüşeceğini, bu durumun da özellikle öğrenciler açısından avantajlı olacağını dile getirdi. Turizm fakültesi etrafına öğrenciler için spor alanları yapılacağını da vurgulayan Dekan Sert, öğrencilerin istekleri ve mutlulukları doğrultusunda tüm Manavgat ile işbirliği içinde olduklarını aktardı. İlçenin yatak kapasitesinin de öğrenciler için büyük bir avantaj olduğuna da değinen Sert, bu açıdan fakülte olarak protokoller yapabileceklerini de söyledi.

ÖĞRENCİLER MEMNUN

Gastronomi ve Mutfak Sanatları ikinci sınıf öğrencilerinden Ayşegül Ateş ve Yeşim Zeren, bu yıl her şeye daha çok alıştıklarını ve adapte olduklarını belirterek, uygulamalı dersleri heyecanla beklediklerini anlattı. Yeni bir fakültenin ilk mezunları olmanın avantajlı bir durum olacağını belirten öğrenciler, fakülteyi de en iyi şekilde temsil etmeyi hedeflediklerini aktardı. Birinci sınıf öğrencilerinden Sefa Sipahioğlu ve Burçin Yalçın ise bölümlerini çok isteyerek seçtiklerini ve heyecan ile mutluluk duyduklarını iletti.