Başkan Uysal, “Biz ana taşıyıcı kültürüz”

0
175 views

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 3’üncü Antalya Yörük ve Türkmen Çalıştayı açılış töreninde “Biz, bu ülkenin geleceğini kurabilecek, geleceği ayakta tutabilecek, muasır medeniyeti de aşacak şekilde bu ülkeyi taşıyabilecek ana taşıyıcı kültürüz” diye konuştu.

Muratpaşa Belediyesi’nin Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM), Antalya Yörükler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği işbirliği, Kepez ve Döşemealtı Belediyeleri’nin katkılarıyla bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiği Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı, Adalya Elite Lara Otel’de düzenlenen törenle başladı.

Başkan Ümit Uysal’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılışa Antalya Vali vekili Nurettin Ateş, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları katıldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bir selam mesajı gönderdiği çalıştayın katılımcıları arasında Hatay’ın Hassa ilçesinde, sınırın sıfır noktasında, Yörük çadırında hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ve Zeytin Dalı Harekatı’nı gerçekleştiren askerlere kestiği kurbanla Türkiye’nin takdirini toplayan 65 yaşındaki Yörük anası Döndü Deveci de yer aldı.
VEZGEÇİLMEZ DEĞERLER
Başkan Uysal, açılış konuşmasında Türklerin Ortaasya’dan Anadolu’ya uzanan o uzun göç yıllarında hem biyolojik hem de kültürel olarak dönem dönem zulme uğradığını söyledi. Ama her zaman Türklerin birliği ve düzenliği korumayı başardığını, kamu yararı anlayışını, aklıselimi hayata geçirdiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Başka türlü hayatta kalamazdık” dedi. Başkan Uysal, şöyle konuştu:
“Hiçbir zaman devlet kültüründen birlik, beraberlik ve kamu yararından ödün vermedik. Ve gün geldi, ‘Anadolu’da yaşayan 72 milletle tasada, kederde birleşeceğiz. Bir kültürde, bir ülkenin kaderinde birleşeceğiz. Büyük bir milletimiz, daha da büyük bir millet olacağız. Hep beraber olacağız, etle tırnak olacağız’ dedik. Onun nizamını kurduk. Bir Yörük’ün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Anadolu’da yaşayan 72 aynı millet ve grupla bir millet olma azmini kararlılıkla sürdürdük, paylaştık.”
KABULLENMEYENLER OLDU
Ancak bu azmi ve muasır medeniyeti düzenini geçme kararlığını hiç kabullenmeyenler olduğunu aktaran Başkan Uysal, “Tasada ve kederde beraber olmaya ant içtiğimiz farklı etnik toplulukları bizden ayırmak için, milletleşme sevdamızı yok etmek için nerede terör yöntemiyle hareket edenler varsa, gittiler onları desteklediler” diye konuştu. Başkan Uysal, bunun Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık geleceğini ve ‘demokratik, laik, sosyal hukuk devletinde eşit yurttaş olabilmiş Yörüklerin devletinin’ muasır medeniyet düzeyini aşmasını engellemek için hayata geçirildiğini söyledi.
KUMPAS ÇEVİRENLERE KARŞI
Yörüklerin Türkiye Cumhuriyetiyle eşit yurttaş olduğunu belirten Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda; devletimizin, milletimizin, yurdumuzun birliği ve beraberliği için, bütün dünyada, kötü niyetlerle kumpas çevirenlere karşı savunulabilmesi için, kendi içimizde kandırılmış, ikna edilmiş insanlarımızı yeniden doğruya, tasada ve kederde birliğe, barışa, kardeşliğe; muasır ve aydınlık geleceği kurmaya ikna edebilmek, beraber yürüdüğümüzü ortaya koyabilmek için biz kendi kültürümüzü Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği saydık, saymakta kararlayız.”
MERT BİR KÜLTÜRÜZ
Yörük kültürünün basit nostaljik sembollerle ifadesinin mümkün olmadığını kaydeden Başkan Uysal, konuşmasını “Biz yurdunu seven, birliğe beraberliğe önem veren bir kültürüz. Biz mert bir kültürüz. Özü sözü bir ve yalın. Dünya malına itibar etmeyen biz kültürüz. Biz, bu nedenle bu ülkenin geleceğini kurabilecek, geleceği ayakta tutabilecek, muasır medeniyeti de aşacak şekilde bu ülkeyi taşıyabilecek ana taşıyıcı kültürüz” ifadeleriyle tamamladı.
Konuşmanın ardından Yörük Beyi Hamdi Sarıca ve yurt içi ve yurtdışından çalıştaya katılan dernekler Başkan Uysal’a günün anısına çeşitli hediyeler takdim etti.
YILIN YÖRÜK ANASI: DÖNDÜ DEVECİ
Açılış töreninde, Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ise konar-göçer hayatın son temsilcileri Yörük ve Türkmenlerin bu kültürünün devamının sağlanması gerektiğini söyledi. Yörük Türkmenlerin sosyal güvenliğinin, gezici öğretmenlerle çocukların eğitimini sağlanıp, teşvikler verilerek konar-göçer hayatının devamı konusunda hükümeti yardımcı olmaya çağıran Duman, “Eğer bu kültür kaybolursa serhat bölgelerinde kestiği kurbanını kanının Mehmetçiğimizin alnına sürecek Yörük anaları bulamayız. Bu nedenle Döndü Deveci’yi yılın ‘Yörük Anası’ ilan ediyorum” diye konuştu.
‘SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ’
AÜ Rektörü Prof. Dr. Ünal, Yörük Türkmenlerin ihtiyaç olduğu her anda devletinin ve milletini yanında olduğunu belirterek, “Bu kültürün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir. Kültürel kimliğini kaybeden bir millet yok olmaya mahkumdur. Akdeniz Üniversitesi olarak bu sorumluluğun farkındayız ve üniversite bünyesinde Yörük Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezini kurmuş durumdayız” şeklinde konuştu.
‘YÖRÜKLÜK MİLLİLİKTİR’
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, Yörüklüğün milli şuurun en önemli hissedildiği bir kültür olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Yörüklük milliliktir. Milli olmayan hiçbir şeyi kanıksamaz, kabul edemez. Yörükler, milli meselelere adeta bir Kurtuluş Savaşı düşüncesiyle yaklaşırlar. O nedenle bu yıl çalıştay önemli. Muratpaşa Belediye Başkanı Sayın Ümit Uysal ve Dernek Başkanı Abdullah Duman, bu çalıştaya ev sahipliği yaparak çok önemli bir kültür, gelenek ve şu dönemde öylesine ihtiyacımız olan milli şuurumuza katkı koyuyorlar.”
BAŞKAN UYSAL’A KUTLAMA
İzmir Milletvekili Kocabıyık, Başkan Uysal’ın Yörük Türkmen Çalıştayı’na bu düzeyde sahip çıkmasından etkilendiğini belirterek, “Başka yerel yöneticiler de bu önemli iş için aynı ihtimamı umarım, gösterirler” dedi.
‘YARINLARA TAŞIMAMIZ LAZIM’
Antalya Vali Vekili Ateş ise “Yörük Türkmen kültürünü yarınlara taşımak ve binlerce yıl yaşatmak gerekir. Ancak bu büyükşehirlerde oldukça zor. Bu gibi çalışmalarla Yörük Türkmen geleneğin ve kültürün gelecek nesillere aktarılmasında önemli görev üstlendiğini düşünüyorum” diye konuştu.
25’İNCİ YIL KUTLAMASI
Aynı zamanda Antalya Yörükler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin 25’inci kuruluş yıl dönümü kutlamasının da gerçekleştirildiği gecede dernek Tarafından 3. Uluslararası Türkiye Medya Ödülleri de sahiplerine takdim edildi. Gece, keşkek ikramı ve ardından Uğur Önür konseriyle sona erdi.