Başkan Uysal; Cumhuriyet birliktelik harcımızdır

0
195 views

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, yine yeniden on binleri buluşturan Cumhuriyet Meydanı’ndaki 29 Ekim kutlamalarında “Cumhuriyet bizim umudumuzdur, ülkümüzdür, sevdamızdır. Birliktelik harcımız, birlikteliğimizdir. Bayramlarımızda hep beraber çelenk koymamızı engelleyen o ucube yönetmeliği biran önce kaldırsınlar” diye konuştu.

Muratpaşa Belediyesi’nin Cumhuriyet’in ilanının 94’üncü yıldönümü kutlamaları 100’ün üzerinde sivil toplum örgütü, siyasi parti, sendika, hemşeri derneğinin birlikteliğiyle oluşan Cumhuriyet İçin El Ele Platformu’nun desteğiyle Konyaaltı varyanttan Cumhuriyet Meydanı’na uzanan fener alayıyla başladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun da katıldığı yürüyüşte on binler 600 metrelik Türk bayrağı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dev posterini taşıdı. Yürüyüş için katılımcılara 5 bin Türk bayrağı ve 3 bine meşale dağıtıldı.

DCIM100MEDIADJI_0014.JPG

Konyaaltı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yaklaşık 3 kilometre süren fener alayı devam ederken Cumhuriyet Meydanı’nda Bulutsuzluk Özlemi sahne aldı. ‘Doğum Günün Kutlu Olsun Türkiyem’ yazılı pankartla süslenen sahnede Bulutsuzluk Özlemi, sevilen şarkılarını meydanı dolduran on binlerle birlikte söyledi.

Konserin ardından yürüyüşe katılan protokol üyeleri, meydandaki Antalyalıları Türk bayraklarıyla selamladı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamalara katılırken CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, birlikte sahneye çıkarak Türk bayraklarıyla Antalyalıları selamladı.

BİRARADAYIZ

Başkan Uysal, kutlamalarda yaptığı konuşmasına “Yine bir bayramda bir aradayız. Bizim bir arada olmamamız mümkün değil. Sağanak yağış altında da bir arada oluyoruz. Biz her koşulda bir arada oluyoruz. Ülkede göz gözü görmez iken bir arada oluyoruz. Korku cumhuriyetleri yaratılırken bir arada oluyoruz. Terör korkusu olurken bir arada oluyoruz. Hukuk ihlalleri her yeri kapladığında da bir arada oluyoruz” sözleriyle başladı.

Muratpaşa Belediyesi olarak bütün milli bayramlarda, bütün özel günlerde birarada olduklarını ve olmaya devam edeceklerinin altını çizen Başkan Uysal, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yalnız bırakmamaktır bu yaptığımız. Cumhuriyeti yalnız bırakmamaktır bu yaptığımız. Hukukun üstünlüğünü yalnız bırakmamaktır bu yaptığımız. Demokrasi sosyal laik hukuk devletini yalnız bırakmamaktır bu yaptığımız” diye konuştu.

UCUBE YÖNETMELİK

Cumhuriyetin bir güvence olduğunu, yok olmak üzereyken küllerimizden doğduğumuz an olduğunu belirten Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Cumhuriyet bizim geleceğimizdir. Cumhuriyet bizim umudumuzdur, ülkümüzdür, sevdamızdır, hiç vazgeçmeyeceğimiz, asla bir değerinden bir hecesinden bir kelimesinden ödün vermeyeceğimiz en önemli temelimizdir. Birliktelik harcımız birlikteliğimizdir. Anadolu’nun Cumhuriyetsiz bir millet altında bir arada olamayacağını Türkiye’yi yönetenler biran önce anlasınlar. Cumhuriyet değerlerine her zamankinden daha fazla önem versinler. O bayramlarımızda hep beraber çelenk koymamızı engelleyen ucube yönetmeliği biran önce kaldırsınlar”

OMUZ OMUZA KUTLAYALIM

Son 5 yılda milli bayramları hep birlikte kutlanamadığını ama ‘Ankara’dan esen rüzgar ne olursa olsun’ Muratpaşa Belediyesi’nin her zaman özel günlere sahip çıktığını ve çıkmaya da devam edeceğini belirten Başkan Uysal, “Şimdi görüyoruz ki, herkes sahip çıkmaya başladı” dedi. Bu durumdan son derece memnun olduğunu aktaran Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Aramıza Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel de katıldı. Bundan çok mutlu, memnun olduk. Biz cumhuriyetin bütün insanlarımızın olmasını istiyoruz, cumhuriyet değerlerimizin hiç aşındırılmamasını istiyoruz. O aşınmaların hepsinin geri dönmesini istiyoruz ve bu konuda mücadele edeceğiz. İstiyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşları hep birlikte bütün bayramlarımızı omuz omuza kutlayalım.”