Başkan Uysal’dan amatör balıkçılık için çağrı

0
150 views

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, kıyılarda belli bir kilometrenin endüstriyel balıkçılık dışında tutulup tamamen amatör balıkçılığa tahsis edilmesi gerektiğini söyledi.
Muratpaşa Belediyesi’nin destekleriyle Lara sahilinde düzenlenen 3’üncü Uluslararası Surf Casting Turnuvası’nda dereceye giren sporcular Başkan Uysal’ı ziyaret etti.
Başkan Uysal, turnuvanın bir festival havasında geçtiğini söyledi. Kıyıdan uzak olta atış şeklinde yapılan surf castingin aslında bir amatör balıkçılık faaliyeti olduğunu dile getiren Başkan Uysal, “Amatör balıkçılık, çok değerli ve önemli. Endüstriyel balıkçılığın, doğayı tahrip eden kontrolsüz avlanmanın ve fabrikasyon işlerin dışında amatör balıkçılık toplumun hem ruh sağlığı hem de biyolojik sağlığı için vazgeçilmez” diye konuştu.
Kıyılarda belli bir kilometrenin endüstriyel balıkçılık dışında tutulup tamamen amatör balıkçılığa tahsis edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Muratpaşa Belediyesi olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız” dedi. Amatör balıkçılığın çok değerli bir aktivite olduğunu belirten Başkan Uysal, şöyle konuştu:
“Büyük balıkçı tekneleri, doğayı da tahrip ederek, süpürüyor, kürüyor gidiyor. Canlı cansız ne varsa kıyılarımızı harap ediyor. Habitatı yok ediyor. Dolayısıyla zarar görüyoruz. Çocuklarımız için, gelecek ve mevcut nesillerimiz için mutlaka amatör balıkçılığın desteklenmesi, teşvik edilmesi güçlendirilmesi lazım.”