Bugün yeniden açılan soyağacı uygulamasında şaşırtan detay (Ölüler Yaşıyor)

0
350 views

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve e-devlet üzerinden erişilen Alt Üst Soy Belgesi’ne göre 1844 yılında doğan bir vatandaş sağ olarak görülüyor. Bu durum ise vatandaşlar tarafından sosyal medyaya taşındı.

E devlete göre dedemin dedesi sağ gözüküyor. Dedem 20 yıl önce rahmetli oldu. Ama dedesi kayıtlarda hala sağ. Doğumu 1875 şuan 143 yaşında olması lazım. Dedemin dedesini bulun bana diyerek tepkisini dile getirdi.

Sosyal medyada yayılan gönderinin ardından e-devlet’e giren vatandaşlar, aynı sorunun kendilerinde de görüldüğünü yine sosyal medyadan paylaşarak duyurdu.

Posta’ya konuşan Nüfus Müdürlüğü yetkilisi ise, böyle bir aksaklığın yaşanmasının sebebinin; ‘Sağ’ olarak görünen o kişilerin zamanında başka bir yerleşim yerine göç etmesi, yurt dışına gitmesi ya da hakkında ölüm bildirimlerinin yapılmamasından kaynaklandığını ifade etti.

1800’lü yıllarda doğanın sağ olarak gösterilmesinin yanı sıra sistem üzerinde aynı yıllarda doğan kişilere soyadı verilmesi de dikkat çekti. Soyadı Kanunu ise 1934 yılında yürürlüğe girmişti.
Anlaşılacağı gibi hükumet yapılan zamları ve işsizliği unutturmak için bu uygulama yöntemine geçmiş! Aç karına maden suyu içmeye benziyor.