CHP Manavgat’tan Kamuoyuna Açıklama

0
263 views

Geçen hafta,  AKP İlçe Başkanlığı tarafından talihsiz ve siyaset dili seviyesiz bir şekilde yapılan basın açıklamasına cevap verme zorunluluğumuz doğduğu için bu basın açıklamasını yapıyoruz.

 

   İlk olarak, “CHP zihniyeti” diyerek kutuplaştıran, ayrıştıran, seviyesiz dil kullanan AKP ilçe Başkanlığı’nı kınıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi 94 yıl önce Kuva-i Milliye ruhu ile kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk siyasi partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi her zaman politikalarında Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve devrimleri doğrultusunda demokrasiden, adaletten, özgürlükten, eşitlikten ve halktan yana olmuştur, olmaya da devam edecektir. AKP İlçe Başkanlığı’nın açıklamalarında sürekli olarak “CHP zihniyeti” diyerek saygısız ve seviyesiz dilini, yakışıksız ve seviyesiz bularak tekrar ve tekrar kınıyoruz.

 

   AKP İlçe Başkanlığınca, ülkemiz ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşarken özellikle son iki yıldır turizmin kötü gitmesiyle Manavgat’ta yaşanılan ekonomik sıkıntı yokmuş gibi, sanki her şey yolunda gidiyor gibi, bir tablo çizilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Turizmde son iki yıldır yaşanan kriz Manavgat’ı ciddi olarak etkilemiştir. Bizler de AKP İlçe Başkanlığı’na   soruyoruz. “Siz Manavgat’ta yaşayan birileri olarak esnafın halini görmüyor musunuz?”. Esnafın hali içler acısıdır. Siz ya bunu görmek istemiyorsunuz ya da siz Manavgat’ta, daha geniş tabir ile bu ülkede yaşamıyorsunuz. Halk yapılan zamlar ile boğulmuş durumda, enflasyon çift rakamlara çıkmış, döviz almış başını gitmiş, ekmeğe %25 zam yapılarak her 5 ekmekten biri halkın elinden alınmış, vergi üstüne vergi bindirilmiş, her şey güllük gülistanlık öyle mi? AKP İktidarının 15 yılda ülkemizi ne hale getirdiği ortadadır. Artık turizmci otelini ve dükkanını erkenden kapatmak zorunda kalmıştır. Binlerce kişi  işsiz kalarak hiç kimse önünü göremez hale gelmiştir.

 

   İç ve dış politikada yapılan hatalar, OHAL süreci turizmde ciddi sorunlara yol açmıştır. AKP İktidarı tarafından, halen turizmcilerin sıkıntılarını giderecek bir politika belirlenmediği gibi, AKP İlçe Başkanlığı’nın turizmde son iki yıldır, yaşanan sıkıntı nedeniyle iş yapamayan esnafın özellikle Fevzipaşa ve Atatürk Caddeleri’nde kapatılan dükkanların sorumlusu olarak Manavgat Belediyesi’ne fatura kesmesi, inanılır gibi değildir. Bu caddelerdeki düzenlemeler, kentimize ve insanımıza yakışır niteliktedir. Turizmcinin durumunu göremiyorsanız, bunun için turizmde özellikle son iki yıldır gelir kaybının bilançolarına bakmanız yeterlidir. İki yıldır yaşanan sıkıntıyı bizler her açıklamamızda dile getirdik. Yaşanan bunca sıkıntıya rağmen turizmle ilgili AKP tarafından  herhangi bir çalışma görmedik. 2017 sezonundan umduğunu bulamayan Manavgat halkı 2018 sezonuna umut bağlamıştır.  Umarız 2018 yılı turizmci için iyi bir yıl olur.

Ilıca Mahallemize yapılacak cezaevi ile ilgili olarak da Manavgat ve bölge halkının tepkisi, geçtiğimiz cumartesi cezaevi yapılacak yerde yapılan toplantıda tekrar dile getirilmiştir. Üniversite yeri olarak ayrılan alanın yerine cezaevi yapılmasına herkes karşıdır. Cezaevinin,  Ilıca gibi turizm bölgesi olan yerleşim yerlerinin yanı başında yapılmak istenmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Sayın Hasan Öz, cezaevinin Manavgat’a ekonomik yönden gelir getireceği şeklinde açıklaması ise bizim aklımıza, “Turizm yerinde yaşadıklarını mı unuttular acaba” sorusunu getirmektedir. Biz AKP İlçe Başkanlığı’ndan turizmle ilgili yaşanan sıkıntıların çözüm yolları ile ilgili açıklama beklerdik.  Yoksa turizmden umutlarını mı kaybettiler ki cezaevinden gelecek ekonominin peşine düştüler. Manavgat’ın cezaevinden gelecek böyle bir ekonomiye ihtiyacı yoktur. Üniversite yeri olarak ayrılan alana üniversite yapılması yönünde kendilerinden de bölge halkının sesine kulak vererek böyle bir duyarlılık bekliyoruz.

 

   Manavgat Belediyesini, çiçek böcek, konser, festival dışında bir şey yapmadığı konusunda eleştiren AKP İlçe Başkanlığı’na soruyoruz. Büyükşehir Yasası geldiğinden beri Büyükşehir’in Manavgat’ta bitirmiş olduğu herhangi bir projesi var mıdır? Antalya Büyükşehir’in Manavgat halkından aldığı vergiler ve Manavgat sınırları içinde satmış olduğu yerlerin ne kadarı Manavgat’a hizmet olarak dönmüştür? Halen yolların durumu ortadadır. Manavgat caddeleri, yapılan alt yapı çalışmalarının bitirilememesi, özensiz ve kontrolsüz yapımı nedeniyle köstebek yuvasına dönüşmüştür. Manavgat Belediye Başkanı Sayın Şükrü Sözen’in hem sosyal projeleri ile hem de Manavgat’a yapmış olduğu kalıcı hizmetleri ortadadır. Manavgat halkı, Manavgat Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sözen’i yaptığı hizmetlerden dolayı 2. kez seçerek takdir ettiğini göstermiştir. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile hizmet yapan Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sözen, yaptığı projelerden ülkemiz genelinde birçok ödüle layık görülmüştür. Sizin “İşlevsiz, görsel” diyerek küçük gördüğünüz projelerden Manavgat’ta yaşayan binlerce vatandaşımız ve hatta siz kendiniz bile yararlanmaktasınız. Bizler de bu projeleri ve hizmetleri görmek istemeyen AKP İlçe Başkanlığı’nı bu proje ve hizmetleri göstermek için davet ediyoruz. AKP İlçe Başkanlığı’nın 50 yıldır alt yapı konusunda Manavgat’a önceki belediye başkanları tarafından hiç bir şey yapılmadığı yönündeki eleştirilerini de yakışıksız buluyor, önceki belediye başkanlarımızın Manavgat’a yapmış olduğu hizmetlerden dolayı da her birini minnetle anıyoruz.

   Son zamanlarda AKP İktidarının ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sözleri bizleri mutlu etmiştir. Yalnız bunun 2019 yılında yapılacak olan seçimler için bir yatırım olmamasını umut ediyoruz. Bu konuda, yalnız söylemlerde değil, eylemlerde de aynı hassasiyetin gösterilmesi  gerektiğini düşünüyoruz. Bundan sonra ki icraatlarında Ata’mızın ilke ve devrimleri doğrultusunda hareket etmelerini umuyoruz.

   Ayrıca, Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği –IAPC (International Association of Political Consultants)  tarafından “Demokrasi Ödülü”, Adalet Yürüyüşü nedeniyle Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na verilmiştir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, demokratik değerlerin ve süreçlerin gelişimine katkıda bulunan kişi ve kurumlara verilen böylesine önemli bir ödülü aldığı için yürekten kutluyoruz. Ülkemiz dünya tarihinde eşine ender rastlanan büyük bir katılımla demokratik bir Adalet Yürüyüşü gerçekleştirmiştir. Ülkemiz, demokrasiden ve adaletten yana olduğunu kanıtlamıştır.

 

Saygılarımızla.

 

Aliye COŞAR

CHP Manavgat İlçe Başkanı