CİMNASTİKCİLERİMİZ CUMHURİYET KUPASI’NDA MÜCADELE EDECEK

0
190 views

27-28 Ekim günleri arasında İzmir Gaziemir’de düzenlenecek olan 4. Uluslararası Gaziemir Belediyesi ve Şavkar Ritmik Cimnastik Cumhuriyet Turnuvası’na Antalyasporumuzdan 4 cimnastikçimiz katılacak.

Gaziemir Belediyesi, Türkiye Cimnastik Federasyonu ve Şavkar Cimnastik Spor Kulübü işbirliğiyle bu hafta sonu düzenlenecek olan turnuva, ülkemizin ilk uluslararası ritmik cimnastik turnuvası olma unvanını da taşıyor. Sarnıç Mustafa Kemal Atatürk Çok Amaçlı Spor Salonu’nda düzenlenecek turnuvaya Türkiye, Kazakistan, Rusya, İngiltere, Belarus, Ukrayna, Moldova, Özbekistan, Azerbaycan, Macaristan olmak üzere 10 ülkeden 23 takım, 150 sporcu, 40 antrenör ve 20 hakem olmak üzere toplam 210 kişinin katılması bekleniyor.

Antalyasporumuzdan 2009 doğumlu Miray Sarı ve Bengisu Bakırcı, 2011 doğumlu Rüzgar Naz Bozkurt ve Ayşe Nisa Dağ ülkemizde ilk defa yapılan uluslararası bu turnuvaya katılacak.

KUTU…….KUTU…….KUTU……KUTU…….

FIG KAPSAMINA ALINMASI AMAÇLANIYOR

Türkiye’de yapılan ilk uluslararası ritmik cimnastik turnuvası olma özelliğiyle ön plana çıkan organizasyon sayesinde, bu spor dalının cazibesini arttırarak gençleri spora yönlendirmenin yanı sıra Türk sporcuların olimpiyat ve Dünya Şampiyonaları’nda şampiyonluk kürsüsünde yer almasını sağlamak amaçlanıyor. Belediye, federasyon ve spor kulübü birlikteliğiyle bu yıl dördüncüsü yapılacak turnuva en az 5 yıl üst üste yapılarak Uluslararası Cimnastik Federasyonu (Federation International Gymnastics FIG) kapsamına aldırılması planlanıyor. Turnuva, FIG kapsamına girdiği takdirde olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında puan verme hakkına kavuşarak, bu alanda ülkemizi temsil edebilecek.