ÇOCUĞU İSTİSMAR EDEN ZANLI’YA 19 YIL HAPİS CEZASI

0
217 views

Antalya’da amcasının yanında kalırken Kepez’de bir pide salonunda işçi olarak çalışan 14 yaşındaki C.Ü., müşterilerden Mert Can olarak tanıdığı Bayram Taş’la arkadaş oldu. Bir süre sonra ikili Bayram Taş’ın ailesinin yaşadığı Serik ilçesi Yumaklar Mahallesi’ne gitti. Burada iki gün kalan C.Ü. ve Bayram Taş cinsel ilişkiye girdi. İki günün sonunda yaptıklarında pişman olan C.Ü. ve Bayram Taş, Aydın’da yaşayan C.Ü.’nün babası H.Ü.’yü telefonla aradı. Baba H.Ü. Antalya’ya gelerek, C.Ü.’yü alıp Aydın’a döndü ve Bayram Taş hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından hazırlanan iddianamede, şüpheli Bayram Taş’ın, C.Ü.’nün yaşını küçük olduğunu bilmediği ve cinsel ilişkiye girmediğini iddia ettiği ancak Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı tarafından raporda C.Ü.’nün yapılan muayenesinde kızlık zarının yırtıldığı ayrıca cinsel istismar nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu rapor edildi. İddianamede Bayram Taş hakkında çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından dava açılması istendi.

KENDİ RIZAMLA YAPTIM DEMİŞ
Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına tutuksuz sanık Bayram Taş ile mağdur C.Ü ve müşteki H.Ü. katılmazken tarafların avukatları salonda hazır bulundu. Davayla ilgili esas hakkında görüşünü veren savcı, sanık Bayram Taş’ın olay tarihinde 14 yaşında olan C.Ü. ile Serik’in Yumaklar mahallesinde bulunan babasının evinde 2 gün kaldıklarını ve mağdurun ifadesinde 2 kez kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girdiklerini söylediğini belirtti. Sanık Bayram Taş’ın cinsel ilişkiyi kabul etmediği, buna mukabil C.U.’dan alınan örneklerin Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nde yapılan DNA analizinde Bayram Taş’a ait olduğunun tespit edildiği ve 15 yaşından küçük olan C.Ü.’nün rızasından bahsedilemeyeceği belirtilen savcılığın esas hakkındaki görüşünde sanık hakkında çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından cezalandırılması istendi.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti sanık Bayram Taş’a, çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan, suçun zincirleme şekilde işlenmesi ve C.Ü.’nün ruh halinin bozulması nedeniyle 17 yıl hapis, ayrıca kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da, olay tarihinde C.Ü.’nün 18 yaşından küçük olması ve eylem cinsel amaçla gerçekleştirildiği için 2 yıl 3 ay hapis olmak üzere toplam 19 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, sanık hakkında gözlemlenen kişiliği ve suç işleme eğilimi konusunda hakkında olumlu kanaat oluşmadığın cezada takdir indirimi yapmadı. Mahkeme heyeti ayrıca tayin edilen ceza miktarına bağlı olarak sanığın kaçabileceğini belirterek, sanık hakkında hükmen tutuklama ve yakalama kararı verdi.