Elektrik Üretimi Irmağa Düşen Küçük Samet’in Cesedinin Bulunmasını Engelliyor

0
465 views

Ailesiyle gittikleri piknikte Manavgat Irmağı’na düşerek kaybolan 5 yaşındaki Samet Durmuş Vurkun’u arama çalışmasına Oymapınar ve Manavgat barajlarındaki hidroelektrik santrallerinin günlük kotalarını doldurmak amacıyla elektrik üretimi için ırmağa su salınması sebebiyle ara verildi.

Samet Durmuş Vurkun’u bulmak amacıyla bugün Jandarma Arama Kurtarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı Dalış Emniyet Güvenlik Arama Kurtarma (DEGAK 08) Timi, IHH, AFAD ekipleri tarafından 4 bot ve 14 dalgıçla arama yapıldı. Manavgat Irmağında yapılan arama çalışmasında DEGAK 08 timi tarafından sualtı arama robotu da kullanıldı.

Aramaları endişeli bir şekilde takip eden Samet Durmuş Vurkun’un ailesi arama ekiplerinden gelecek iyi haberi bekledi. Anne Zeynep Vurkun, oğlunun gözleri önünde dengesini kaybedip suya düştüğünü, peşinden eşinin suya atlamadına rağmen kurtaramadığını söyledi. Anne Vurkun gözyaşları içinde “Sanki şimdi biryerlerden çıkıp gelecek ve ‘ben seni ağlatmak istedim’ diyecek gibime geliyor. Allah’tan ümit kesilmez, inşallah mucize olur, ben inanıyorum” dedi. Baba İbrahim Vurkun’da oğlunu bulmak için çaba gösteren herkese teşekkür etti.

Aramalara, saat 16:00’da elektrik üretimi amacıyla baraja su bırakılmasının ardından ara verildi.

Manavgat Irmağı üzerinde bulunan 48 megavat güç kapasiteli ve yılda 220 gigavat/saat elektrik enerjisi üreten Manavgat Barajı ile 540 megavat güç kapasiteli yılda 1620 gigavat/saat elektrik enerjisi üreten Oymapınar Barajı, Enerji Bakanlığı tarafından belirlenen elektrik enerjisi sistemine günlük olarak önemli miktarda elektrik sağlıyor. Her iki barajda bakanlık tarafından belirlenen kapasiteye ulaşmak için 12 saat süresince tam kapasiteyle çalışıyor.