FEN LİSESİ ALMANYA’DAN DÖNDÜ

0
253 views

Namık Karamancı Fen Lisesi proje ekibi Almanya’nın Kamp Lintfort şehrinde düzenlenen Erasmus+ KA2 projesi öğrenci çalışma toplantısını tamamlayarak döndü.

Proje ile ilgili bilgi veren okul müdürü Hasan Kökçü: “Kısa adı “Experiencing European Cultural Diversity-Avrupa Kültürel Çeşitlilik Deneyimi” olan Erasmus projemizin ikinci öğrenci çalışma toplantısı okulumuzdan 2 öğretmen ve 5 öğrencimizin katılımıyla Almanya’da gerçekleştirildi. Almanya, İtalya, Finlandiya ve Hollanda’dan proje ortağı olan okullarla birlikte kültürel çeşitlilik üzerine araştırmalar yaparak gençler arasında diyalog ve iletişim kanallarını kullanarak önyargıları azaltmak için birlikte çalışıyoruz. Proje ekibimize çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

Almanya toplantısı ile ilgili bilgi veren proje sorumlusu İngilizce öğretmeni Hasan Biber: “10-16 Aralık 2017 tarihleri arasında 7 kişilik bir ekiple katıldığımız Almanya’nın Kamp Lintfort şehrindeki ortağımızın düzenlediği toplantıda 5 gün boyunca kültürel çeşitlilik, önyargılar, klişeler ve ulusal kimlikler ile ilgili değişik atölye çalışmalarına katıldık. Türk ekibi olarak biz de halk oyunları üzerine bir atölye çalışması ve performans gerçekleştirdik. Ev sahibi aile yanında kalan öğrencilerimiz İngilizce becerilerini geliştirme fırsatı buldular. Son gün yaptığımız proje yönetim ve değerlendirme toplantılarında ise önümüzdeki dönem yapılacak çalışmaları planlayarak ülkemize döndük.” dedi.
Almanya çalışma toplantısına katılan öğrenciler Ayşe Çetin, Zeynep Rümeysa Özdemir, Ezgi Hamarat, Buket Aslan ve Ahmet Berk Koç: “Bir çoğumuzun İlk defa yurtdışına çıktığı bu projede hem yabancı dil becerilerimizi geliştirebilme hem de değişik atölye çalışmalarına katılarak kültürel çeşitlilik, önyargılar, kültürlerarası iletişim, ulusal kimlikler üzerine bilgi ve yeterliğimizi arttırma fırsatı bulduk. İngilizcenin ve yabancı dillerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladığımız bir hafta içinde evlerinde kaldığımız ailenin ve diğer ülkelerden gelen öğrencilerin kültürlerini yakından tanıdık ve yeni arkadaşlar edindik. Bize bu fırsatı sağlayan okulumuza ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz” dediler.
Projenin bir sonraki öğrenci çalışma toplantısı Mart ayında Finladiya’da gerçekleşecek.