Gazeteci R.M.’nin davası ertelendi

0
350 views

Manavgat’ta sosyal medya hesabı aracılığıyla küçük çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan yerel gazete sahibi R.M. ile bilgisayar tamircisi L.Ç. ve G.V.’nin davasında 2’nci duruşma yapıldı

Manavgat’ta sosyal medya hesabı aracılığıyla küçük çocuklara cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla geçen ocak ayında haklarında dava açılan yerel gazete sahibi R.M. ve olayla ilgili ‘Caroline E.’ adlı sahte Facebook hesabını yöneten bilgisayar tamircisi L.Ç. ile G.V.’nin yargılandığı davaya devam edildi. Manavgat 4’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar R.M., L.Ç. ile avukatları katıldı.

Duruşmada hakim, daha önce savunma yaptığını hatırlatarak yeni bir ifade verip vermeyeceğini sorması üzerine sanıklardan R.M. eski ifadelerini tekrar ettiğini belirtti. R.M.’nin avukatı da dosyaya konulan bilirkişi raporundaki aleyhte olan ifadeleri kabul etmediklerini, müvekkilinin beraatini talep etti.

Davada sanık L.Ç. hakkında, bilirkişi raporu doğrultusunda cinsel istismar suçlarını düzenleyen TCK’nın  105’nci maddesi uyarınca ayrıca ceza talebi olduğunu belirten hakim savunma yapıp yapmayacağını sordu. Sanık L.Ç. ise eski savunmalarını tekrar ettiğini belirtirken, avukatı, bilirkişi raporunu kabul etmediklerini, müvekkilinin bilgisayar işi yaptığını bu nedenle sürekli olarak veri aktarımında bulunduğunu, bu verileri kontrol etmesinin mümkün olmadığını, müvekkilinin üzerine atılı suçun şartlarının oluşmadığını ve bu nedenle adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını ve müvekkilinin beraatini istedi.

Duruşmada hakim, avukatların adli kontrol talebinin kaldırılmasını ret ederek, bilirkişi raporunun ardından sanıklardan G.V.’nin savunmasının alınması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.