HERAN KULLANIMA HAZIR ELEKTRİK SANTRALİ

0
503 views

Sosyal sorumluluk projelerine önem veren Türkiye’nin lider güneş paneli üreticisi CW Enerji, 2010 yılından bu yana elektriğin olmadığı birçok noktaya, gerek sosyal sorumluluk bilinci gerekse ticari amaçlı olarak her an kullanıma hazır elektrik santrallerini ulaştırıyor. Çağımızın acı gerçeği savaş mağdurlarının bulunduğu mülteci kamplarında CW Enerji ürünleri olan “Solar Power Pack” ile elektrik ihtiyaçları karşılanıyor.

Türkiye’nin lider güneş paneli üreticisi CW Enerji her geçen gün adından söz ettirmeye devam ediyor. Eğitime ve eğitmeye verdikleri önemle adından sıkça söz ettiren, inovasyon ürünlerine her geçen gün bir yenisini ekleyen CW Enerji, kendi mühendisleri tarafından geliştirilen yerli üretim “Solar Power Pack” ile sosyal sorumluluk projelerine destek vermeyi amaçlıyor. 2010 yılından bu yana Suriye, Sudan sınırında bulunan mülteci kamplarına binlerce “Solar Power Pack” güç kutusu ihraç ederek, burada yaşayan savaş mağdurlarının elektrik ihtiyaçlarını karşılamalarına katkı sağladı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi günümüzde daha çok artmaya başlamıştır. Söz konusu kaynakların en önemlisi olan güneşin kullanımı için farklı metotlar olmakla birlikte, en yaygını fotovoltaik güneş panelleridir. Fotovoltaik güneş panelleri, üzerlerinde barındırdıkları yarı iletken hücrelerin tekil ya da çoğul enerji çevirimiyle güneş ışınımını kimyasal temelli elektriğe çeviren bir yapıya sahiptir. Fotovoltaik güneş panelleri ile doğru akım elektrik elde edilmektedir. Güneş ışınımı olduğu müddetçe sürekli enerji üreten bu cihazların günlük kullanıma uygun hale getirilmesi ve her türlü koşulda enerji üretip depolayabilen bir hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için şebekeden bağımsız fotovoltaik sistemler tasarlanmaktadır. Sistemi oluşturan temel ekipmanlar; fotovoltaik güneş paneli, invertör (evirici; elektrik enerjisini alternatif akım enerjisine çeviren), akü, şarj kontrol eden bir cihaz ve elde edilen enerjiyi depolayan akülerden oluşmaktadır. Basit bir elektrik tesisatı izlenimi göstermekle birlikte söz konusu sistem elektrik tüketim ihtiyaçları arttıkça karmaşık bir tesisatın kurulmasına ve sadece uzman kişilerin müdahale edebileceği bir yapıya bürünmektedir. Bu sebeplerden dolayı daha basit kompakt sistemlerin önemi artmaya başlamıştır. Son tüketicilerin her türlü koşulda kurup, istedikleri noktalarda kullanabileceği paket sistemler önemli bir çözüm sağlayacaktır. Sisteme bağlı bu problemlerin varlığı ve mevcut bir çözüm bulunmamasından yola çıkan CW Enerji, kendi AR-GE çalışmaları neticesinde mevcut dezavantajları ortadan kaldıran, güneş enerjisi ile elektrik üretimi gerçekleştiren “Solar Power Pack” güç kutusu geliştirerek, ürün ağına eklemiştir. “Solar Power Pack” güç kutusu, hafif, kompact paket bir güneş enerjisinden güç üretim sistemi kurulmasını sağlamak, sistemin temel bileşenleri olan güneş modülü, jel akü, invertör(evirici) invertöre entegre edilmiş şarj kontrol cihazı, doğru akım solar kablo, güneş modülü bağlantı aparatı(konnektör), invertörün yerleştirildiği terminal kutusu ile akülerin yerleştirildiği akü kutularıyla bir bütün olarak taşınabilen ve entegre alternatif akım güç çıkış prizlerinden anında şehir elektriği alınabilen bir sistemden oluşmaktadır. Özellikle elektrik şebekesi olmayan noktalarda elektrik ihtiyacının güneşten kolaylıkla karşılanmasını sağlayan güç kutularıyla her türlü elektriksel ihtiyaca cevap verilmektedir. Tüm sistemin tek bir yapı içerisinde toplandığı “Solar Power Pack” güç kutusunun elektriksel olarak topraklanmış muhafaza kabini sayesinde sistem dış etkenlere karşı korunmaktadır. Sistemin bir diğer özelliği ise uzman olmayan kişilerce bile kurulup kullanılabilir olmasıdır.

“TAŞINABİLİR, MODÜLER SİSTEM”

CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, “Solar Power Pack” güç kutusunu özellikle elektriğin olmadığı noktalarda günlük yaşam için gerekli olan enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için tasarladıklarını söyledi. Tarık Sarvan, “Solar Power Pack” güç kutusunun taşınabilir olduğunu ve elektrik ihtiyacına göre 15 farklı şekilde tasarlandığını, piknik noktalarına bile taşınabilecek sistemlerin mevcut olduğunu belirtti. “Solar Power Pack” güç kutularının hibrit özelliği ile güneşin olduğu zamanlarda şebekeden aküleri doldurarak enerjiyi yedekleyebildiğini ifade eden Tarık Sarvan, “Bu tarz kullanımları özellikle sürekli elektrik kesintisi olan noktalarda öneriyoruz. Anlık elektrik ihtiyacı giderilmesinde özel bir güç “UPS / güç kaynağı” sistemi olarak kullanılabilir. CW Enerji olarak kendi ofis elektriğimizi bu sistemle donattık. Elektrik kesildiğinde yedeklediğimiz enerjiyi 12 saate kadar kullanabiliyoruz” dedi.

“Solar Power Pack” güç kutusunun modüler bir solar sistem olduğunu ve kurulumunun bir ev hanımının dahi yapabileceği kadar kolay olduğunun altını çizen CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, şunları kaydetti:

“Elektrik teknisyenine dahi ihtiyaç duymadan bir ev hanımının bile kolaylıkla kurabileceği bir sistemi müşterilerimize sunuyoruz. Şuana kadar sulama sistemleri, arıcı sistemleri, avcı kulübeleri, tatil evleri, dağ evleri, bağ evleri, bahçe evleri, karavanlar, bot ve tekneler, gözetleme kuleleri, mülteci kampları ve hatta 65 yıldır evine elektrik ulaşmayan köylülere, “Solar Power Pack” güç kutusu ürünümüzle elektrik ulaştırdık. Sudan gibi elektriğin zor bulunduğu ülkeler başta olmak üzere pek çok dünya ülkesine ürünümüzü ulaştırmış bulunmaktayız. Sadece Sudan’a 15 bin adet ihracatını gerçekleştirdik. “Solar Power Pack” güç kutumuz Suriye mülteci kamplarında, mültecilerin geçici elektrik ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılmış, kullanılmaya devam edilmektedir. 2010 yılından bu yana mülteci kamplarına ürünümüzü göndermeye devam ediyoruz. Sıfır hata prensibiyle Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan CW Enerji fabrikamızda imal edilen “Solar Power Pack” ürünlerimiz kalitesiyle Türkiye başta olmak üzere pek çok dünya ülkesinde kullanılarak adından söz ettirmeyi başarmıştır. 15 farklı şekilde kombin edilebilir, genişletilebilir ürünümüzde AR-GE çalışmalarımız sürüyor.”

“İHTİYACA GÖRE ŞEKİLLENİYOR”

Sarvan, ‘’Elektrik Piyasasında Tüketim Tesisi İle Aynı Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri İçin Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” mevzuatı kapsamında 10 kWp altı şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemlerinin kurulumuna getirilen kolaylıklar ile birlikte “Solar Power Pack” güç kutusu ürünlerini 10 kWp şebekeye bağlı sistemlere de kanalize etmek için AR-GE çalışmaları sürdürdüklerini de bildirdi.

CW Enerji tarafından üretimi gerçekleştirilen yerli “Solar Power Pack” güç kutusu ürünlerinin muadili olan popüler markalardan çok daha iyi performans gücüne sahip olduğunu vurgulayan Tarık Sarvan, “Biz bu işi haberlerde gördüğünüz uluslararası firmalardan önce yapıyorduk. 2009 yılından bu yana bu ürünü Türkiye pazarına sunmaya çalışıyoruz. Almanya’da 2007 yılında bu ürünün çok özel hallerini geliştirdik. Pek çok referansımız Türkiye’nin dört bir köşesinde mevcut. Terminal kutusu, akü muhafaza kabini, kablolar, konnektörler, akü, invertör, güneş panelleri opsiyonlu olarak şarj kontrol cihazlarından oluşan bu ürünümüzde, güneş paneli, akü sayısı ve sistemin muhafaza kabini gibi özellikleri elektrik ihtiyacınıza göre şekillenmektedir. 15 farklı modeli elektrik ihtiyacınıza bağlı olarak hali hazırda hizmetinize sunuyoruz” diye konuştu.