Haber
Home > Expo 2016 > Expo 2016 Konseyi 14’ncü Olağan Toplantısı Yapıldı

Expo 2016 Konseyi 14’ncü Olağan Toplantısı Yapıldı

Expo2016 Antalya Ajansı Konseyi 14. Olağan Toplantısı Antalya Valisi Muammer Türker Başkanlığında, Expo 2016 Antalya sergi alanındaki Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
9dafa49d913e0bd8503967565fb28256
Expo 2016 Antalya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Türker, burada yaptığı konuşmada, bir hafta içerisinde bitecek kule dışında Expo Sergi Alanı’nda yürütülen çalışmaların açılışa hazırlık çalışmaları olduğunu ifade etti.
fdf68f1503015779e747583f13d34b6e
Vali Türker, Antalya’nın turizmin başkenti olduğunu ve bunun için de kongre turizm faaliyetlerinin önemli yer tuttuğunu ifade etti.

EXPO sergi alanındaki kongre merkezi gibi bir salon olmadığı için birçok uluslararası etkinliğe, büyük çaptaki programlara ev sahipliği yapamadıklarını dile getiren Türker, “Bu Kongre Merkezinin kapasitesi sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da en büyük salonu olması münasebetiyle 5 bin 3 kişilik bir kapasitede bulunuyoruz. Avrupa’da bu büyüklükte bir salon yok. Sergi salonlarını diğer küçük salonları dahil ettiğimizde birkaç bin ilave bir kapasiteyle bu kongre merkezinin Antalya, Türkiye turizmine katkı sunacağını söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Vali Türker, ülke katılımlarında son noktaya gelindiğine dikkati çekerek, “Bugün itibarıyla sözleşme imzalayıp, bahçelerini, kendi bayraklarını dalgalandıracakları yerleri inşaya başlayan ülke sayısı 47 oldu. Çok iyi bir rakamdayız, son yılların rekoru bu. Aynı şekilde bahçecilik açısından, botanik açısından çok önemli ülkeler de buraya katılacak” dedi.

EXPO’ya katılım sayısının fazla olmasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önemli katkısı olduğuna değinen Türker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in de EXPO’yu sürekli ele aldığını anlattı.

Vali Türker, EXPO 2016 Antalya’yı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sahiplenmesinin kendilerine güç verdiğini belirterek, “G20 Liderler Zirvesi’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın bütün dünya liderleriyle yaptığı görüşmede EXPO’ya katılım konusu vardı, bazı kritik ülkeler, aslında bu tür görüşmeler sonunda EXPO’ya katılma kararı verdi.” diye konuştu.

Konsey toplantılarının EXPO açık kaldığı sürece devam edeceğini ifade eden Türker, EXPO’nun açılışından önceki son toplantıyı gerçekleştirdiklerini, açılışın 22 Nisan akşam saatlerinde yapılacağını vurguladı.

Vali Türker, EXPO’ya yol bağlantılarının, kavşakların yapıldığının altını çizerek, “Raylı sistem çalışmaları da yetiştirilecek. Yaklaşık beş ayda tamamlanarak, burada da bir rekor kırılacak. Raylı sistemin denemesini, önümüzdeki cumartesi günü Ulaştırma Bakanımızın katılımıyla yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda daha sonra EXPO Genel Sekreter Yardımcısı Faik Akturan ajansın faaliyetlerini anlatan sunum gerçekleştirdi. Vali Türker ile Expo sergi alanında televizyon ve ajans röportajı da yapıldı.

657 total views, 1 views today

Top