Haber
Home > Tarım ve Ziraat > Tarım Sigortasından 105 Kişi Bir Milyon 609 Bin Lira Aldı

Tarım Sigortasından 105 Kişi Bir Milyon 609 Bin Lira Aldı

Tüm bitkisel ürünler için; Dolu, Fırtına, Hortum, Yangın, Heyelan, Deprem, Sel ve Su Baskını risklerinin neden olduğu miktar kaybı ile yaş meyve, sebze ve kesme çiçekler için doludan kaynaklanan Kalite Kaybı sigorta kapsamındadır.
Ayrıca;
• Meyvelerde Don riskinin neden olduğu Miktar Kaybı, Dolu Paket teminatlarına ek olarak,
• Meyve bahçeleri ve bağlarda, Dolu Ağı ve Örtü sistemleri,
• Tarla Ürünleri, Sebzeler ve Fidanlarda, Yaban Domuzu zararı,
• Arpa, buğday, çavdar, tritikale ve yulaf ürünlerinde, sap unsuru,
isteğe bağlı olarak, sigorta kapsamına alınabilmektedir.
Çiftçi, sigorta işlemlerini gerçekleştirebilmesi için öncelikle o yıla ait arazi ve ürün bilgilerine dair ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlarını güncellemiş olması gerekmektedir. ÇKS kayıtlarını güncellemiş olan çiftçi ürününü sigortalatmak için odamıza müracaat ederek sigortasını yaptırabilir.
Bilindiği gibi ilçemizde de 1-2 Ocak tarihlerindeki çok kötü bir don olayı ve arkasından fırtına ve hortumlar meydana gelmiştir.Özellikle narenciyede % 100 don meydana geldi. Toplamda odamızın yaptığı 105 kişi 174 poliçe karşılığı aldığı tazminat 1609483,00TL dir.Çiftçinin toplamda sigortaya ödediği parada 157750,00TL dir.
Tarımla ilgili yaşanan krizler son gelişmeler ve doğal afetlerle özellikle Antalya tarım sektörünün çok etkilendi.Özellikle Rusya krizi nedeniyle turizm ve tarım sektöründe yaşanan kriz nedeniyle bölgede nin hassasiyetine sigorta konusuna büyük önem verilmelidir.
2016 yılı poliçe tanzimlerinin narenciyede başlamıştır.Son gün 14 temmuzdur.Çiftçilerimiz tarım sigortalarını ihmal etmemelerigerekir.Herkesintarsimsogartası yaptırmasını tavsiye ediyorum.

878 total views, 2 views today

Top