Haber
Home > Ekonomi > Budak; Halk Borç Batağında Ezilirken Güçlü Türkiye Olmaz

Budak; Halk Borç Batağında Ezilirken Güçlü Türkiye Olmaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ekonomik dengelerde büyük bir bozulma yaşandığını, işsizliğin, enflasyonun rekor düzeylere geldiğini belirterek, “Ekonomide dengeler bozulurken, sanayici, üretici, esnaf, halk borç altında ezilirken güçlü Türkiye olmaz. Türkiye asli gündeminden uzak kaldıkça fatura büyüyor” dedi. “Beka sorunu” var denilerek gündeme getirilen rejim değişikliğinin büyük bölümünün 2 yıl sonra yürürlüğe gireceğini kaydeden Budak, “Beka sorunu 2 yıl bekleyecek, ondan sonra mı çözülecek? Böyle bir tuhaflık olur mu? Asıl beka sorunu rejim değişikliği geçerse ortaya çıkar ” diye konuştu.
kayseri osb
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ile birlikte Kayseri Mimar Sinan OSB’de sanayici ve çalışanları ziyaret etti. Ekonominin tüm alanlarında ve ekonomik göstergelerde bozulmaların arttığını kaydeden Budak, Hükümet’in önlem almak yerine, referandum amaçlı günü kurtarmaya dönük adımlar attığını, bunun da sorunları daha da ağırlaştırdığını vurguladı. Budak, “Ekonomik dengeler bozuluyor. İşsizlik yüzde 12.1 ile rekor kırıyor. Tüketici enflasyon Şubat ayında yüzde 10.13 ile çift haneli seviyelere çıktı. Turizmde gerileme sürüyor. OSB’lerde üretim zar zor sürüyor ama pazar konusunda sıkıntı var. İç talep çok düşmüş, ihracata bakıyorlar ama orada da sıkıntılar var. ‘Sözde müjdeler’ esnafın, KOBİ’lerin çarklarını döndürmüyor. Ama bunların hiçbiri Hükümetin gündeminde yok. Varsa yoksa tek adam rejimi. Gündem ekonomiye dönmediği için de fatura daha da büyüyor. Esnafımız, sanayicimiz, üreticimiz, yurttaşlarımız borç içinde boğulurken, tarım, sanayi, turizm gerilerken güçlü Türkiye olmaz” dedi.
KİMİN BEKASI
Rejim değişikliğinin, “olağanüstü gelişmeler olacak, beka sorunu var” gibi açıklamalarla dayatıldığına dikkat çeken Budak, ancak Anayasa değişikliklerinin bir çok maddesinin 2 yıl sonra yürürlüğe girmesinin öngörüldüğünü vurguladı. Budak, “Rejim değişikliğini izah edemedikleri için ‘beka sorunu, olağanüstü koşullar var’ diyorlar. Türkiye’nin bekasıyla 18 yaşında milletvekilliğinin ne ilgisi var? Beka sorunu milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkarılmasıyla mı çözülecek? Ayrıca rejim değişikliğinin büyük bölümü 2019’da yürürlüğe girecek. Türkiye’nin beka sorunu 2 yıl bekleyecek, ondan sonra mı çözülecek? Her yönüyle tutarsız ve çelişkilerle dolu açıklamalar yapılıyor. Dert Türkiye olsaydı, Türkiye’nin acil çözüm bekleyen sorunları için adım atılırdı. Demek ki dert Türkiye değil. Beka sorunu da Türkiye’nin değil, birilerinin kişisel beka sorunu. Tablo budur. Asıl beka sorunu, bu ucube rejim değişikliği geçerse ortaya çıkar. Türkiye, hukukun ve demokrasinin rafa kalktığı, her şeyin tek kişinin iki dudağı arasında sıkıştığı, nefes alınamaz bir noktaya sürüklenir” dedi.

601 total views, 1 views today

Top