Haber
Home > Siyaset > Budak; Şikayet İçin Değil 50 Milyonun Çalınan İradesi İçin AİHM’e Gidiyoruz

Budak; Şikayet İçin Değil 50 Milyonun Çalınan İradesi İçin AİHM’e Gidiyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Yüksek Seçim Kurulu’nun, mühürsüz zarf ve mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayan kararının kanuna açıkça aykırı olduğunu ve milletin iradesinin çalındığını belirterek, “YSK’nın kararı Evet diyenlerin de Hayır diyenlerinde vicdanlarında derin bir yara açtı. Şikayet için değil 50 milyonun çalınan iradesi için AİHM’e gideceğiz. Milletin hakkını arayacağız. AİHM’in bu tam kanunsuzluk hali konusunda bir içtihat oluşturacağına da inanıyoruz” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kanal B’de YSK kararı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru sürecini değerlendirdi. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un YSK’nın temel belgesi olduğunu ancak YSK tarafından açık hükümlerinin ihlal edildiğini kaydeden Budak, “Kanunun 98 ve 101’inci maddeleri okuma yazma bilen herkesin okuduğunda anlayabileceği açıklıkta. YSK, saat 16.21’de mührün oy pusulasının ön yüzüne basılmış olması durumunda da kabul edileceğine ilişkin karar alıyor. Bu oy pusulasının geçerliliği için mührün gerekli olduğuna işarettir. Ama aynı YSK 17.08’de mühürsüz zarfları ve oy pusulalarını da geçerli kabul ediyor. Böyle bir takdir hakkı yok. YSK sandıklar açıldıktan sonra kural değiştirmeye kalkıyor. Kanun açık ve böyle bir yetkisi yok. Tersi kabul edilirse, yorum yoluyla kanun yapılmış olur, YSK’ya kanun yapma yetkisi verilmiş olur. Bu kabul edilemez. Ya sonraki seçimlerde YSK başka maddeleri de tanımazsa ne olacak? Ortada milli irade hırsızlığı var. Milletin iradesi çalınmıştır” dedi.
AİHM KANUNSUZLUK İÇİN İÇTİHAT OLUŞTURUR
YSK’nın “tam kanunsuzluk oluşmadı’ kararı ve seçim sonuçlarının ilanının geçerliliği olmadığını kaydeden Budak, “Bu mühürsüz seçimin geçerliliği kalmamıştır. Kanunu yok sayan şaibeli bir seçimle anayasa değişikliği kabul edilemez. Kuvvetler ayrılığını yok edecek, yasama, yargı ve yürütmeyi tek kişinin emrine sokacak bir değişiklik, milletin iradesi çalınarak uyulamaya konulamaz” dedi.
Anayasa Mahkemesi’nin OHAL KHK’leri ile ilgili tutumu ve daha önce YSK konusunda yapılan başvurularla ilgili kararları nedeniyle doğrudan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurulması yoluna gidileceğini kaydeden Budak, “YSK’nın kararı Evet diyenlerin de Hayır diyenlerinde vicdanlarında derin bir yara açtı. Ortada tam kanunsuzluk hali ve milli irade hırsızlığı var. Bu karar, hukuk devleti bir kenara Türkiye’nin kanun devleti olmadığının göstergesidir. Eğer iç hukuk yolu yoksa, kanunu tanımayan bir irade varsa, hak aramak için nereye gidilmesi gerekiyorsa oraya gidiyoruz. Bugün için adres AİHM’dir. Bu kanunsuzluğu AİHM’e taşıyacağız. AİHM’e şikayet için değil, 50 milyonun çalınan iradesi için gideceğiz. Milletin hakkını aramak için gideceğiz. AİHM’in de bu tam kanunsuzluk hali konusunda bir içtihat oluşturacağına da inanıyoruz.”

397 total views, 1 views today

Top