Haber
Home > Antalya > Turistler Türkiye’ye Gelmeden Önce Google Ne Soruyor

Turistler Türkiye’ye Gelmeden Önce Google Ne Soruyor

Google’da yapılan seyahat temalı aramalar arasında ‘is it safe travel to Turkey?’ (Türkiye’ye seyahat etmek güvenli mi?) sorusu havaların ısınmasıyla birlikte listenin ikinci sırasına yükselirken, Oda TV haber sitesinden aldığımız habere göre; Türkiye’de turizm sektörünün 2017 yaz aylarındaki olası durumuna dair öngörüde bulunabilme imkanı sunuyor. Google üzerinden yapılan aramaların tüm öteki arama motorlarından olduğu gibi kayıt altında tutulduğu yaygın şekilde bilinmektedir, Google, küresel ve bölgesel raporlar halinde bu aramaların en kitlesel olanlarını listeleyerek ücretsiz şekilde tüm dünyanın hizmetine sunmaktadır. Yapılan aramaların yoğunluk oranları, toplumların ilgi odaklarını tanımlamakta kullanılabileceği gibi, çok sayıda alanda kullanılabilecek veri derinliğine sahiptir. Aramalar belli temalar altında kategorilendirilebilmektedir.

‘TÜRKİYE’YE SEYAHAT GÜVENLİ Mİ?’ SORUSUNDAKİ ARTIŞ

Yaz aylarının gelmesi ve bilhassa Batı dünyasının ‘ölü sezonu’ sayılabilecek Temmuz ve Ağustos gibi, Avrupalıların tatil ayları yaklaşırken, iklimi sıcak bir yerde ucuz ve keyifli bir tatil arayışındaki yabancı turistin ‘seyahat’ kategorisi altında yaptıkları en yoğun aramalardan biri haline gelen, ‘Türkiye’ye seyahat güvenli mi?’ sorusundaki artış, bilhassa Türkiye’nin sahil şeridi gibi turizm gelirinin çok büyük öneme sahip olduğu yörelerin 2017’deki olası durumlarına ışık tutacak nitelikte.

Peki bir Batılı potansiyel yabancı turist, Google’a ‘is it safe travel to Turkey?’ sorusunu sorduğunda ne tip yanıtlar karşısına çıkmaktadır?

Bu soruyu sorduğunuzda, bulunduğunuz ülkeye göre o ülkenin Türkiye büyükelçiliğinin risk durumunu anlatan sayfasının karşınıza çıkma olasılığı yüksektir. Yaptığımız arama esnasında, Birleşik Krallık, İngiltere’nin vatandaşlarını Türkiye seyahatlerinde dikkatli olmaları gerektiğine dair uyardığını, popüler ve kalabalık mekanları ziyaret ederken çeşitli risklere açık olacakları uyarısının yapıldığı sayfa karşımıza çıkıyor. 15 Temmuz darbe kalkışmasının da anımsatıldığı sayfada, elçilik İngiliz vatandaşlarını Türkiye’de dolaşırken pasaportlarını üzerlerinde bulundurmalarını, çünkü polisin kontrol noktaları oluşturup kimlik kontrolü yaptığını ve kimliği olmayanların sorun yaşayabilecekleri belirtiliyor. İngiltere’de sokakta polisin bir kişiyi durdurup kimlik sorması karşılaşıldık bir olay olmadığı gibi, varsa eğer pasaportları dışında İngilizlerin herhangi bir kimlikleri bulunmuyor.

445 total views, 2 views today

Top