KUMLUCA’NIN İLK GES’İ CW ENERJİ’DEN

0
272 views
DCIM100MEDIADJI_0020.JPG

Antalya ili Kumluca ilçesinin ilk GES’i Türkiye’nin Lider Güneş Paneli Üreticisi CW Enerji tarafından yapıldı.
Güneş enerjisi sektörünün lider güneş paneli üreticisi CW Enerji Antalya ili Kumluca ilçesini güneş enerjisi santrali (GES) ile tanıştırdı. İlçede kurulan ilk GES olma özelliği taşıyan 621,4 kWp gücünde çatı GES projesinin geçici kabulü yapıldı. Projede panel, yüklenici firma, mühendislik, EPC(Uygulama), CW Enerji tarafından yapılmıştır.
Antalya ili Kumluca ilçesinde bir soğuk hava deposunun çatısına kurulumu gerçekleştirilen 621,4 kWp gücünde çatı tipi GES için CW ENERJİ/CWT260-60P modelli 2390 adet güneş enerji paneli ve Almanya’nın en başarılı invertör firması KOSTAL tarafından üretilen KOSTAL, (25) PIKO 20/ (3) PIKO 10 marka modelli 28 adet invertör kullanıldı.
01 Aralık 2017 tarihinde geçici kabulü yapılan GES projesinde CW Enerji, yüklenici firma olarak hem mühendislik, hem de EPC(uygulama) gerçekleştirerek 26 günde çatı GES projesini tamamlamıştır. Panel, yüklenici firma, mühendislik, EPC(Uygulama), CW Enerji tarafından yapılmıştır. Yatırımcının çatısına yaptırmış olduğu güneş enerjisi santrallinin ortalama 6 yıl içerisinde kendisini amorti etmesi öngörülüyor. Yatırımcı kendi çatısında bulunan GES’de üretilen elektrik enerjisinden her bir ihtiyaç fazlası kW için 13,3$/cent elde edebilecek.
621,4 kWp gücündeki bir güneş enerjisi santralinde günde ortalama 2475 kWh elektrik enerjisi üretilir. Santralin tam kapasitesi ile yılda ortalama 891.000 kWh /yıl elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. 621,4 kWp gücünde bir GES projesi ile yılda ortalama 525 hanenin elektriği yenilenebilir enerji ile karşılanabilmekte ve üretilen elektrik ile birlikte yılda ortalama 697,8 ton CO2, 2,1 ton SO2 ve 0,78 ton NOx gazı emisyonu azaltılabilmektedir.
Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren CW Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Antalya ili Kumluca ilçesine yapılan ilk GES’in CW Enerji tarafından yapıldığının altını çizerek, “Kumluca’yı böyle bir hizmetle buluşturmaktan gurur duyuyoruz. Çevre dostu, temiz enerji kaynağı güneş gibi sınırsız ve ücretsiz olan bir kaynaktan sonuna kadar faydalanılmalı. Ülke olarak güneş enerjisi potansiyelimiz toplam elektrik enerjisi ihtiyacımızın tamamından kat ve kat daha fazlasını tek başına karşılayabilecek kadar büyük. Biz de CW Enerji olarak yaptığımız ciddi yatırım hamleleriyle Fotovoltaik sektörünü Türkiye’de daha da yaygınlaştırmak, bu potansiyeli ortaya çıkarmaya devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

CW Enerji, Türkiye’nin yerli güneş paneli üreticisi ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üretim tesisi. Firma, 2018’in ilk 4 ayı içerisinde yeni yatırımları ile birlikte AOSB 1’inci kısımdaki yeni fabrikalarında 20 milyon dolarlık üretim yapmayı planlıyor. 2018 yılı başında yapacakları ek yatırımlarla 920 MW/yıl kapasiteye ulaşarak Ortadoğu’nun en büyük kapasitesine sahip güneş paneli üreticisi olarak üretim yapmayı hedefliyorlar. CW Enerji, mevcut fabrikalarıyla birlikte Antalya’da 60 bin metrekare alanla dünya standartlarında hizmet vermeyi amaçlıyor. Bin kişiye sağladıkları istihdamı 2 bin kişiye taşımak isteyen firma, yatırımlarının yüzde 50’sini ihracata kanelize etmek istiyor. Özellikle Avrupa, ABD ve Afrika ülkelerine ihracat yapan CW Enerji’nin Dünya’da patentini aldığı ürünlerinin eş değeri yok.