Manavgat’ta Kadına Yönelik Şiddet Protesto Edildi

0
207 views

Manavgat Belediyesi Toros Kadınları Emek Pazarı’ndaki kadınlar, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde”  bir dizi etkinlik düzenleyerek kadına şiddet konusunda farkındalık yarattı. Her Cumartesi günü Pazartesi Pazarı’nda yaptıkları ürünleri satan kadınlar, bu gün Saat 14.00’de Manavgatlı kadınlarla buluşarak “Kadına Yönelik Şiddete Dur” dedi.

Etkinliğe Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Sebahat Çevik, Antalya Barosu Manavgat Temsilciliği bünyesinde kurulan Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Umut Çiftçi, Toros Kadınları Emek Pazarı Temsilcisi ve üretici kadınlar, Manavgatlı halkını bilgilendirme konuşmaları yaptılar. Çiftçi yaptığı konuşmada; “Kadına yönelik şiddetin çarpıcı artış gösterdiği ülkemizde; mücadele yönlerini tartışırken, kadına yönelik şiddetin hayatın diğer alanlarında yaşanan şiddetten bağımsız olarak ele alınması durumunda mücadelenin etkisiz kalmasına yol açacağı gerçeğini de dikkate almamız gerekmektedir.

Kadına yönelik  şiddetle mücadele için mücadele için ulusal eylem planları yapılmasına rağmen, ülkemizde kadına yönelik şiddetin artığı görülmektedir. Kadınlarımız, kız çocuklarımız her alanda eğitim, yaş, sosyo-ekonomik durum ayırt etmeksizin şiddet görmekte, tacize, tecavüze uüramakta, sakat kalmakta ve öldürülmektedir. Bir an önce hükumetimiz yasalar çıkararak kadınlara şiddet uygulayanlara ağır caydırıcı ceza vermelidir” dedi. Konuşmaların ardından kadınlar ellerini boyayarak pankarta ellerini koyarak protesto ettiler. Kadınlar canlı olarak şiddet gösterisinde bulundular.