MASMO’dan Okullarımıza Muhasebecilik Dersi

0
206 views

MASMO Manavgat Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından Ticaret Lisesinde Eğitim, Bilim ve Kültürel işbirliği çerçevesinde muhasebecilik üzerine eğitim semineri verildi. Türmob tarafından ticaret lisemize luca muhasebe proğramı bağışlanmıştır.

Günümüzde muhasebe bürolarında ve işletmelerde Luca ve Lucanet muhasebe programlarının yaygın olarak kullanılmakta olması ve ticaret lisesinde de öğrencilerin eğitimlerinde luca programını öğrenmeleri kendilerine gelecek iş yaşamlarında çok büyük katkılar sağlayacaktır.
Yine ticaret lisemizde yapmış olduğumuz eğitim protokolü kapsamında öğrencilerimize işletme defteri,bilanço defteri,kdv beyannamesi düzenleme,muhtasar beyanname düzenleme,sgk işe giriş,aylık bildirge,ücret bordroları, hesap pusulası,şirket kuruluşları,vergi mevzuatları ve Türk ticaret kanunu mevzuatları Luca muhase programı üzerinden eğitimler uygulamalı olarak Mali müşavir Hava Baran,Ömer Çelik,Vefa Öz ve Serkan Keskin tarafından gerçekleştirildi.Yine ticaret lisemizde muhasebe öğretmenlerine Luca muhasebe programı uygulamasına yönelik Luca uzmanlarınca eğitimler düzenlendi.

Ticaret lisemizle eğitim işbirliği çerçevesinde öğrencilere yönelik Mali müşavir Hava Baran öncülüğünde Ymm Mesut Solkol,ticari portföy yöneticisi Ergin Baran, Smmm Ahmet Acar, smmm Serkan Keskin katılımlarıyla kariyer günleri etkinliği düzenlenerek mali müşavirlik mesleğimizin sadece defter tutma,beyan gönderme dışında iş dünyasına finansal danışmanlık ve denetim işi olduğu katılımcıların uzmanlık alanları hakkındaki ayrıntılı bilgilendirmeleriyle başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Yine odamız tarafından Manavgat meslek yüksek okulu ile eğitim,bilim,sanat ve kültürel alanları kapsayan işbirliği protokolü imzalanmıştır.Mesleğimizin öğrencilerimize daha iyi tanıtılması kapsamında ve istihdama katkı yapma adına MYO öğrencilerimize uygulamalı muhasebe eğitimi eylül ayı içersinde yeni öğretim yılında gerçekleştirilecektir.Üst birliğimiz türmob’tan MYO bağışlanmak üzere Luca muhasebe proğramını talep ettik.
Yapılan bu çalışmalar sonucu mali müşavir bürolarında ve iş dünyamızda karşı karşı bulunduğumuz kalifiye muhasebe elemanı eksikliği giderilecek,öğrencilerimizin stajlarını muhasebe büroları ve özel sektör ön muhasebe alanlarına teşviki,muhasebe ve denetim mesleğini daha yakından tanımalarını amaç edinmiş bulunmaktayız.
Yaptığımız sosyal,kültürel,eğitim çalışmasına katkılarından dolayı MYO müdürümüz Hakan Sert,ticaret lisesi müdürümüz Ahmet Acar ve bu çalışmaya katkı koyan tüm meslektaşlarımıza ve öğretmen arkadaşlara teşekkür ediyorum. dedi