Metin; ATV Televizyonunu Kınıyoruz

0
175 views

Manavgat Ziraat Odası başkanı Rasim Metin yaptığı basın açıklaması; 7 şubat 2018 ATV ekranlarında yemeğimize zehir katıyorlar hormonlar ağır ilaçlar laboratuvar sonuçları korkunç adam öldürür ve ve meyve ve sebzede ölümcül tuzaklar başlık haberi üzüntü ile izlemiş bulunmaktayız. Söz konusu haber gerçek dışı ve dayanıksız bilgiler kamuoyunda tüketicilerimiz tarafından gereksiz endişe ve yanlış anlaşılmalara neden olacağı düsünülmuştur.
Taze meyve ve sebzelerde hasat öncesi üretim aşamasında ve hasat sonrası pazarlama aşamasında (toptancı hal, tüccar, market, pazar yeri vs) yürütülen kalıntıları denetimleri yapılmaktadır.
Tarımsal üretimin insan, çevre ve hayvan sağlığına zarar vermeden yapılması, doğal kaynakların korunması, tüm üretim alanlarında kayıtlı ve kontrollü üretime çiftçilerimiz tarafından geçilmiştir. Bitkisel üretimde verim ve kalite kaybına neden olan zararlı organizmalara karşı biyolojik mücadele başta örtü altı serada tozlaşma için ARI kullanılmaktadır. kimyasal mücadeleye alternatif mücadele yöntemlerinin de devreye sokularak yapılan entegre mücadele uygulamaları ile Bitki koruma ürünlerinin reçeteli satışı ve uygulama kayıtlarının Üretici Kayıt Defterine işlenmektedir,
Gıda güvenliği ve gıda güvencesinin sağlanmasına yönelik olarak tarım bakanlığı tarafından gıda denetim çalışmaları yanında, birincil üretimde görev alan çiftçilerin bilgi ihtiyaçlarının zamanında ve yeterli düzeyde karşılanması ve tarımsal yeniliklerin çiftçilerimize ulaştırılmasını ve kullanımını sağlamak amacıyla çeşitli eğitim ve yayım çalışmaları yürütülmektedir. Başta zirai ilaç kalıntıları olmak üzere, kimyasal mücadeleye alternatif mücadele yöntemleri, zirai ilaçların güvenli kullanımı, entegre mücadele, biyolojik mücadele ve İyi Tarım Uygulamaları gibi konularda üretim ve bitki sağlığı konularında eğitim ve yayım çalışmaları yapılmaktadır. Bu tür çalışmalar yapan tarım bakanlığınıda bu tarz haberler zan altında bırakmaktadır.
sonuç olarak;
İlimiz, sahip olduğu uygun ekoloji sayesinde başta sebze olmak üzere taze meyve ve sebze üretim potansiyeli bakımından Türkiye’nin kalbi konumundadır. Ayrıca, ülkemizde tarım teknolojisinin en çok kullanıldığı, sera üretiminin ve kontrollü tarımın en yoğun yapıldığı bir bölge olarak da uluslararası pazarın ilgisini çekmektedir. Bu özellikleri ile Antalya, tarım sektöründeki yerli ve yabancı yatırımcıların en yoğun şekilde yatırım yaptığı, yeni teknolojilerin pilot uygulamalarının gerçekleştirildiği bir bölgedir. yeterli ve doğru bilgiye sahip olmadan yapılan açıklama ve değerlendirmelerin üretici, tüketici ve sektörde görev alan tüm paydaşlar ile ülke ekonomisini olumsuz etkileyecektir.
Bu nedenle; ilimiz ve ülke ekonomisine ihracat, istihdam ve gelir bakımından önemli katkılar sağladığı bilinen tarım sektörümüzle ilgili yapılacak açıklama ve değerlendirmelerde doğru bilgilerle hareket edilmesi uygun olacaktır.
Yanlış haberi taraflı yayın yapan ATV KANALINI ŞİDDETLE KINIYORUZ.

RASİM METİN
Manavgat Ziraat Odası başkanı