Muhteşem Heykel Sempozyumu Görücüye Çıktı

0
223 views

Manavgat Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin işbirliği ile düzenlenen  3. Manavgat Uluslararası Taş Heykel Sempozyumunun açılışı 10 Ekim 2017 Salı günü yapılmıştı.

Bu gün kapanış kokteyli düzenlendi. Kapanış kokteyline başkan Sözen, CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, E.Ü. Güzel Sanatlar dekanı Prof. Dr. Mustafa Bulat, A.Ü: Güzel Sanatlar dekan Yardımcısı Doçent Dr. Zehra Yiğit ve STK temsilcileri katıldılar. Bu gün ise 20 gün boyunca üretilen eserler ırmak kenarlarına yerleştirilecek.

Bu yıl 3. Defa Manavgat halkı ile buluşacak olan Heykel Sempozyumunda heykeltıraşlar 20 gün boyunca eserlerini üreterek Manavgat halkına armağan edecek.

Bu yıl   sempozyuma 6’sı Türk Tolga Yurtözveri, Mustafa Bulat, Suat Karaaslan, Ayşe Sibel Kedik, Hanife Yüksel,Rahmi Atasoy ve 6’sı yabancı Antonis Myodias (Yunanistan) Anna Saserens Kaya, Rafail Georglev, Simre Debrenco (Rusya) Esfendiyon Morad Pour (İran) Hekume Seferli Ağasoy (Bulgaristan) olmak üzeri toplam 12 sanatçının yaptığı 12 eserler görücüye çıktı.

Kapanış konuşmasını yapan başkan Sözen;  “Şehirleşmenin en iyi örneği kentimizde sanatsal ürünlerin sayılarını artırmaktır. Başta ulu önderimiz Atatürk sanata çok önem vermiştir. Ben Eskişehir belediye başkanı heykeltıraş Yılmaz Büyükerşan’ı örnek alıyorum. Spordan sanata şehrimizdeki tüm eksiklikleri giderek açılışlarını hep birlikte yapıyoruz.

Bu yıl 3. düzenlediğimiz sempozyumda 6 yurt içinden 6 yurt dışında heykel hocaları ve stajyerleri 12 heykel çalışmalarında eserlerini ortaya yaparak sanatseverlerin beğenisine sunulacak” dedi.

Daha sonra Manavgat belediyesi tarafından heykeltıraşlara bu yılın anlamı olan barışı simgeleyen plaketler hediye edildi.