Murat Ünal Cinayetinde 3 Müebbet Hapis Cezası Verildi

0
801 views

.Murat Ünal cinayetinde 2 sanığa ağırlaştırılmış ömür boyu hapis
Manavgat’ta, el yazması, ’Tevrat’ı satmaya çalışırken kolları kesilmiş, göğüs kafesi yarılmış durumda cesedi bulunan Murat Ünal’ın öldürülmesiyle ilgili görülen davada kadın avukat Hicran Ceylan ile erkek arkadaşı Harun Varış’a ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi.

Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar duruşması yapıldı. Karar duruşmasına tutuklu sanıklar Hicran Ceylan, Harun Varış, Süleyman Ceylan ve Beytullah Altuntaş SEGBİS vasıtasıyla tutuklu bulundukları Alanya cezaevinden, tutuksuz sanıklar Celalettin Ceylan, Cemil Karakoç, Derya Varış, Emre Avcı, Özkan Ak, Tuğrul Çakar, öldürülen Murat Ünal’ın ailesi, tarafların avukatları ve yakınları katıldı. Duruşmadan önce Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından adliye binası ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.
Savcının esas hakkındaki görüşünde, olayın Harun’un temin ettiği ve avukat Hicran Ceylan’ın bürosunda fotoğraflarının çekildiği bilirkişi raporundan anlaşılan Tevrat’ı satışı konusunda aralarında anlaşmazlıkla başladığı anlatıldı. Olay günü sanık Harun Varış’ın Murat Ünal’ı evinden alarak, Değirmenli Köyü’ne gittikleri ve burada Beytullah Altuntaş’la birlikte diğer sanık Süleyman Ceylan’dan aldıkları aslında öldürülen Murat Ünal’a ait tüfekle öldürüldüğünü aktaran savcı esas hakkındaki görüşünde, sanıklar Hicran Ceylan, Harun Varış, Beytullah Altıntaş ve Süleyman Ceylan’ın tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi.
Duruşmada savcının esas hakkındaki görüşüne karşı savunma yapan avukat Hicran Ceylan, avukatlık kanunu gereği duruşmalarda bazı olayları anlatmaktan kaçındığını ifade ederek, gelinen durumda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu aktardı. Kendisinin eylemin hiçbir safhasında yer almadığını anlatan sanık Hicran Ceylan, “Mütlaayı ve atılı sulamayı kabul etmiyorum. Olayın kurgusu var ama o kurguyu destekleyecek delil yok. Ortada bir cinayet var. Kimin İşlediği, nasıl işlediğine dair beyanlar var ama deliller yok. 16 aydır tutukluyum, büyük sıkıntılar yaşadım. Olayla ilgili alakam yok, suçlamaları kabul etmiyorum. Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanıyorum. Ben eylemin öncesinde veya işlendiği sırada hiçbir iştirak içeren eylem gerçekleştirmedim. Sadece eylemden sonra avukatlık görevimden kaynaklanan sır tutma görevini yerine getirdim” dedi.
Sanık Harun Varış’ta savcılığın davayla ilgili hazırladığı esas hakkındaki görüşünü kabul etmediğini suçlamaları reddettiğini ifade ederek, “Suçlamaların hepsi asılsızdır. Davada tüm tanıklar ve sanıklar ifadelerini değiştirdi. Davanın bu duruma gelmesi medyanın baskısıyla oldu. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum” diye konuştu
Sanık Beytullah Altuntaş ise ifadesinde olayın ilk başından beri aynı ifadeleri verdiğini belirterek, “Hakkımdaki suçlamayı kabul etmiyorum. Benim olayla ilgili herhangi bir ilgim yok. Ben Murat Ünal’ı tanımıyorum. Duruşmalarda herkes ifade değiştiriken, ben kolluktan itibaren verdiğim ifadeyle adalete yardımcı oldum. Mağdurum, beraatimi istiyorum” dedi.
Sanıklardan Süleyman Ceylan’da olayın olduğu tarihlerde kendisinin cezaevinde olduğunu ve olayla ilgili herhangi bir bilgisinin olmadığını savundu.
Sanık avukatlarının yaptıkları savunmaları ve müzakere için verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Oybirliğiyle alınan kararda, sanıklar Hicran Ceylan ve Harun Varış hakkında tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren heyet, herhangi bir takdiri indirim hakkını kullandı. Sanık Beytullah Altuntaş’a da önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası veren mahkeme, sanığın duruşmalardaki tavrı ve ifadeleriyle adaletin yerine getirilmesini sağladığı için cezasında indirim uygulayarak ömür boyu hapse çevirdi. Mahkeme Süleyman Ceylan’a da 18 yıl hapis cezası verdi. Kararda diğer sanıklar hakkında cinayet suçundan beraat kararı verilirken, Özkan Ak ve Derya Varış hakkında yalan beyanda bulunmaktan suç duyurusunda bulunulmasına kararlaştırıldı.
Duruşmanın ardından sanık yakınları uzun süre adliye bahçesinde bekledi. Polisler tarafından sanık yakınlarının uzaklaştırılmasının ardından öldürülen Murat Ünal’ın ailesi güvenlik çemberine alınarak adliye binasından çıkarıldı ve gönderildi.
Duruşmanın ardından açıklama yapan Murat Ünal’ın ailesinin avukatı Ezgi Eroğlu, kendileri açısından davanın eksik iddianameyle açıldığını belirterek, karara itiraz edeceklerini belirtti. Ailenin karara ilişkin tepkisini Avukat Ezgi Eroğlu şu ifadelerle açıkladı:
“Karara bir tepkileri yok, adalete biz inanıyoruz. Hukuka inanıyoruz. Sonuna kadar saygımız sonsuz. Vatan millet sevgisi taşıyan bir aile. Tabii ki takdir yüce mahkemenin, hüküm mercisi onlar. Kendilerine göre gerekçelerini yasal öngörülen süre içinde açıkladı. Ama gelinen aşama itibariyle yoktan var olmuş bir dosya için, hiçbir delilin olmadığı bir dosya için, ‘kayıp yarın bir gün çıkarsa siz bizi neyle suçluyorsunuz, ceset bile yok ortada’ denilen dosyada eylemin en azından cezasız kalmaması, eylemin subut bulması açısından önemli. Ama biz karara yönelik itirazlarımızı tekrar ediyoruz. Zira bu dosyanın çok eksik soruşturmayla yürütüldüğünü, Tevrat’tan ayrılarak değerlendirilmesi nedeniyle sevk maddelerini eksik olduğunu düşünüyoruz” dedi.