Okuyucu Mektubu; Manavgat Kitap Günleri Neden Önemli?

0
175 views

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen iktidarının dokuzuncu yılında Manavgat halkına verdiği sözleri bir bir yerine getiriyor.

Sözen’in 2009 yılı seçim vaatlerinden biride Manavgat’ı yaşanabilir bir kültür kenti konumuna yükseltebilmekti. 9 yıllık sürece baktığımızda bunun büyük bir ölçüde başarıldığını görmekteyiz. Yaşama geçirilen diğer projeleri bir yana bırakırsak bu bağlamda gerçekleştirilen en büyük proje Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesidir.
AKM, Manavgat halkının çok büyük çoğunluğunun ünlü tiyatro guruplarıyla, senfoni orkestralarıyla, ünlü şairlerle, edebiyatçılarla ve önemli konuların tartışıldığı panellerle bir araya geldiği, buluştuğu bir mekân oldu. Fonksiyonel olarak daha birçok sosyal etkinliğe ev sahipliği yapan AKM’nin yine iki yıldır ev sahipliğinde düzenlenen “Manavgat Kitap Günleri” Manavgat’ın geldiği kültürel noktayı göstermesi açısından önemlidir.
Manavgat Belediyesi’nin, organizasyon ekibinin ve daha birçok isimsiz kahramanın tam bir ekip ruhuyla aylarca mesai harcayarak düzenlediği bu etkinlik, Türkiye’nin çok okunan yazarlarını Manavgat halkıyla buluşturuyor. Şair ve yazarlarla yüz yüze sohbet etme olanağını bulabiliyorsunuz. Adınıza, eşinizin adına, çocuğunuzun adına ya da torununuzun adına yazarına imzalattığınız bir kitap, döneme tanıklık ederek ileriki yıllarda tarihe ışık tutabilir ve de anıları aile kuşakları boyunca her sohbette dile getirilir.

Manavgat Belediyesi’nin kesintiye uğratılan geliriyle elini taşın altına koyarak ve hiçbir siyasi amaç gütmeden genele yaymak istediği ve de sadece 10 gün süre ile sınırlandırılan Manavgat Kitap Günleri etkinliğine, acaba Manavgat halkının biraz daha ilgi göstermesi gerekmez mi?
Manavgat kültür seviyesi yüksek, kitap okuyan nüfusa sahip bir ilçe. Bu kanıya genişletilmiş anlamda Manavgat’ın tek kitapçısı diyebileceğimiz ve herkes tarafından sevilen, sayılan Çetin Kitabevi’nin işletmecisi Devrim Çetin’in verdiği istatistiki bilgiler ışığında varıyoruz. Ayrıca da son 3-4 yıldır yerel yazarlarımızın yayımlanan kitapların çokluğu bu istatistiki bilgileri doğrular niteliktedir.
Manavgat kültürel açıdan kabuk değiştiriyor. Sizlerde bu değişime destek vererek ufacık bir katkıda bulunabilirsiniz. Ailenizle AKM’ye giderek kitap stantlarını geziniz. Yazarlarla, şairlerle tanışınız. Merak ettiklerinizi sorunuz. Onların da yazar-çizer olarak içimizden birileri olduklarını ve hatta ailenizin bir parçası olduklarını göreceksiniz…
Bunu niçin yapmamız gerekir biliyor musunuz?
– Manavgat’ın kültürel etkinliklerini üst seviyelere taşıyabilmek, daha, çok daha fazlasını isteme hakkımızın baki kalabilmesi için Kitap Günleri etkinliğine ayrı bir önem vermek zorundayız.
– Manavgat’ın genlerinde var olan misafir ağırlama kültürünü, ilçemize bin bir zorlukla gelmesi sağlanan edebiyatçılara, yazarlara, şairlere göstermek, Manavgat halkının görevi olmalıdır.
– Manavgat Belediyesi’nin diğer etkinliklerinde halk belediyesiyle nasıl bütünleşiyorsa aynı bütünlüğü Kitap Günleri etkinliğinde de göstermesi gerekir.
– Aksi bir durumda bu insanları bir daha Manavgat’a getirebilmenin zorluğunu hep birlikte yaşayabileceğimizi ciddi ciddi düşünmeliyiz.
İlhan Berk, “YAZMAK DENEN CEHENNEM” başlıklı denemesinde şöyle yazar:
“Dünyaya yazmak, dünyaya bir onun için bakmak. Yani dünyada olmayı, bu dünyada yaşamayı bir yana atıp salt onu yazmak için yaşamak! Yazmakla yaşamayı birleştirmek, birbirine karıştırmak; bu iki eylemi, tek bir eylemmiş gibi görmek. Cehennem işte bu.”
Manavgat insanı olarak bizlere düşen ne edebiyatçıları, yazarları, şairleri ne de belediyemizi o cehennemde yalnız bırakmamak olmalıdır.