Tarık Sarvan; YERLİ ÜRETİM DESTEKLENMELİ

0
238 views

Türkiye’nin lider güneş paneli üreticisi CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, 3 bin 421 MW kurulu güneş enerjisi santrali gücüne sahip Türkiye’de, yerli güneş paneli üreticilerinin pazardan gereken payı alamadığını belirterek, yerli üretimin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) güncel verilerine göre güneş enerjisi sektörü 2017 yılında 2 buçuk kat büyüdü. Türkiye’nin 3 bin 421 MW olan güneş enerjisi santrali kurulu gücünde yerli güneş paneli üreticisi CW Enerji yüzde 4’lük pay ile 300 MW kurulu güce sahip. CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Türkiye’de toplamda 3 bin 421 MW gücünde güneş enerjisi santrali olduğunu fakat birçok projede kullanılan güneş panellerinin yurt dışından ithal edildiği için yerli güneş paneli üretim firmalarının güneş enerjisi pazarından gerekli payı alamadığının altını çizerek, yerli üretimin desteklenmesinin önemini vurguladı.

Türkiye’nin lider güneş paneli üreticisi CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) verilerine göre Türkiye’nin 2017 yılı sonu güneş enerjisi santrali toplam kurulu güç rakamlarını değerlendirdi. Türkiye’de 2016 yılında 650 MW gücünde güneş enerjisi santrali kurulduğunu 2017 yılı sonunda toplam güneş enerjisi santrali kurulu gücünün 3 bin 421 MW ulaştığını belirten Tarık Sarvan, şebekeye bağlı güneş enerjisi üretiminin toplam tüketime katkısı yüzde 2.5’e ulaştığını söyledi. Türkiye 2 bin 737 saat yıllık toplam güneşlenme süresi ve 1527 kWh/ m2 yıllık ortalama güneş enerjisi miktarı ile bu enerjiden çok daha verimli yararlanabilecek konumda olduğunun altını çizen Sarvan, güneş panellerindeki maliyet düşüşü ve panel verimliliğinin artmasının güneş enerjisi yatırımlarına hız kazandırdığını ifade etti.

Türkiye’de güneş enerjisi sektörünün ve güneşten enerji üretim bilincinin arttığının sevindirici olduğunu söyleyen Sarvan, yerli üreticilerin pazardan gereken payı alamadıklarını vurguladı. Tarık Sarvan, Çin’in 2017 yılında 50 GW üzeri bir GES kurulu gücü elde etmesine rağmen Türkiye’nin 2,5 GW kurulu güçte kaldığını, Çin kendi ülkesinde üretmiş olduğu yerli güneş paneli kullanırken, Türkiye’nin Çin menşeili güneş panelleri kullanıldığının altını çizdi.

“KULUÇKA DÖNEMİ BALTALANIYOR”

Yerli güneş paneli üreticilerini destekleyen koruyucu değerlerin arttırılması gerektiğini ifade eden Tarık Sarvan, şöyle konuştu:

“Yerli güneş paneli üreten bir firma olarak, Türkiye’nin toplamda 3 bin 421 MW olan güneş enerjisi santrali kurulu gücünde 300 MW olmak üzere yüzde 4’lük bir paya sahibiz. CW Enerji olarak yüzde 4’lük pazar payına rağmen, 300 MW kurulu gücümüzle Türkiye’de en büyük pazar payına sahip yerli güneş paneli üreticisiyiz. Yerli güneş panelinin pazar payı çok düşük. Türkiye’de bugüne kadar yabancı üretimli panellerin ithalatını önlemek için gözetim ve anti damping gibi koruyucu önlemler getirilmiş olsa da yerli üretici istenilen pazar payına ulaşamamıştır. Kuluçka döneminde olan yerli güneş paneli üretimi ilgili bakanlıklar tarafından gerektiğince desteklenmiyor. Ne yazık ki hala dışa bağımlıyız. Güneş paneli üretiminde kullanılan eva, backsheet, cam, çerçeve, junction box üretimleri ülkemizde yapılabilmektedir. Hatta junction box üretimi yapan yurt dışı firmaları ülkemizde yapılanmaktadır. Yerli hücre üretimi yapmaya hazırlanan firmalarımız var. Kuluçka döneminde olan ve böylesine gelişmeye hazır bir sektörün desteklenmemesi, yurt dışına bağımlı bırakılması ve ilgili koruma yasalarının delinmesi yerli üreticiyi baltalamaktadır. Bu yüzden yerli üretime devletimizin vermiş olduğu destekleri arttırmasını ve bu sektörde güçlenmemize yardımcı olmasını temenni ediyoruz. Gerek GÜNDER gerekse sivil toplum kuruluşlarında aktif bir şekilde yer alan biri olarak bu durumun desteklenmesini diliyoruz.”

Güneş paneli üretiminin temel ham maddesi olan güneş hücresinin yerli olarak üretimine başlayacaklarını anımsatan Tarık Sarvan, CW Enerji’nin katkılarıyla yerli güneş hücresi de dahil olmak üzere tamamen yerli sanayiye dayalı bir güneş üretim sektörü oluşturulmasını temenni ettiklerini belirtti.

“DÜNYA PAZARINDAN PAYIMIZI ALACAĞIZ”

Gerek ülkemizde gerekse dünya ülkelerinde güneş enerjisi sektöründe pazar payını arttırmak için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Tarık Sarvan, “Pazar araştırmalarımız hızla sürüyor. Gerek yurtiçi gerek yurt dışında fuarlara katılarak bağlantılar kuruyoruz. İran, Fas başta olmak üzere, Avrupa ve tüm dünya ülkelerinde güneş enerjisi sistemleri pazarından payımızı alacağız. 2018 yılında 920 MW güneş paneli üretim kapasiteli Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni fabrikamızda ve ilk etapta 120 MW üretim kapasiteli Antalya Serbest Bölgesi’ndeki yeni fabrikamızda ürettiğimiz güneş panellerini tüm dünya ülkelerine ihraç edeceğiz” dedi.