TSE’DEN CW ENERJİ’YE PLAKET

0
164 views

TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar, CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan’a güneş enerjisi sektöründe TSE standartlarında üretim yaptıkları için TSE plaketi verdi.

-Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar, Türkiye’nin Lider Güneş Paneli Üreticisi CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan’a, güneş enerjisi sektöründe TSE standartlarında üretim yaptıkları için Dünya’nın ilk standartlarını belirleyen TSE’nin plaketini hediye etti.

TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar, CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan’ı, güneş enerjisi sektöründe ürün belgelendirme ve kalite konusunda iş birliklerini arttırmak için ziyaret etti. CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Tarık Sarvan, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, OHSAS 18001:2007, ISO/IEC 27001:2013, ISO 50001:2011, ISO 10002:2014, UL, IEC standartlarındaki fabrikalarında üretilen güneş panellerinin, sertifikasyon uygunluğu ve düzenleyici standartları doğru olarak sağlayabilmesi için TSE, TÜV SÜD, TÜV Rheinland, SGS gibi bağımsız test kuruluşlarınca test edildiğini söyledi. Bu doğrultuda TSE ile yapacakları iş birliğinin firmalarınca önem arz ettiğinin altını çizen Tarık Sarvan, “CW Enerji olarak, TSE standartlarında güneş paneli üretmekteyiz. Dünyanın ilk standartlarını belirleyen TSE ile güneş paneli üretiminde özellikle belgelendirme ve gözetim konusunda organize çalışmalarda bulunmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde belge yenileme çalışmalarımıza hız kazandıracağız” dedi.

TSE’nin dünyanın ilk standardını belirleyen kuruluş olduğunu anımsatan TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar ise, “TSE’nin tarihi Sultan 2. Bayezid dönemine dayanmaktadır. Dünyanın bugünkü manada ilk standardı Sultan 2. Bayezid tarafından yürürlüğe konulmuştur. Türkler, Anadolu toprakları üzerinde hükümet kurduklarında her alanda bugün dahi önemli sayılacak uygarlık örnekleri vermişlerdir. Standart konusu da bunlar arasındadır. Yaklaşık beş yüzyıl önce Bursa, Edirne, Sivas, Erzurum, Diyarbakır, Çankırı, Aydın, Mardin, Karahisar, Musul, Rize, Amasya, İçel, Arapkir, Karaman ve daha pek çok yerin mahalli özelliklerine ve üretim çeşitlerine göre standart kuralları konulmuş ve ciddi olarak uygulanmıştır. 1502 tarihli ve zamanın Padişahı Sultan II. Bayezid Han tarafından çıkarılan “Kanunname-i İhtisab-ı Bursa”, bu gerçeği doğrulayan ve yazılı en eski belgedir” şeklinde konuştu.

CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan’a TSE standartlarında güneş paneli ürettikleri için teşekkür eden TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar, Sarvan’a TSE’nin tarihçesini sembol eden bir teşekkür plaketi armağan etti.