TURİZMDE ÜNİVERSİTE SEKTÖR İŞBİRLİĞİ

0
197 views

Selge Beach Resort & Spa  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi İşbirliği:

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen “Üniversite Sektör İşbirliği İyi Niyet İmza Protokolü” için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden sayılı işletmeler davet edilmiş olup; Antalya Bölgesinden Manavgat Kızılağaç Turizm Merkezinde faaliyet göstermekte olan, Selge Beach Resort & Spa Hotelini temsilen Kurumsal İletişim Müdürü Osman Ergin katıldı.

Protokolün Açılış Konuşması Prof Dr. Atilla Akbaba’dan: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hekim Hacı Paşa Konferans Salonu ve Fuaye Alanında gerçekleşen imza töreni ve kokteyline; turizm sektörü ile ilişkili farklı dallardaki sektör temsilcileri, üniversite öğrencileri, akademik ve idari personel katıldılar. İmza Protokolünün Açılış Konuşması İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Akbaba tarafından yapılırken; protokol de ayrıca İzmir Vali Yardımcısı Sayın Cumhur Güven Taşbaşı ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektör V.  Prof. Dr. Adnan Kaya’da bulunarak birer konuşma yaptılar.

Etkinliğin Asıl Amacı kalifiye iş gücünün sağlanmasıdır. Bir devlet üniversitesi olarak kampüsünde 12.000. öğrenciye eğitim veren İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinde 4 bölüm, 512 Lisans ve 175 Lisansüstü öğrencisi ile eğitim hayatına devam etmekte olan Turizm Fakültesi; Turizm İşletmeciliği, Turizm Rehberliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Rekreasyon Yönetimi olmak üzere 4 bölüm bulunmakta aynı zamanda fakültede İzmir’de kurulan ve Turizm İşletmeciliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinde %100 İngilizce eğitim veren bir Turizm Fakültesi özelliğini taşımaktadır. Üniversite ile özel sektör işbirliğinin amacı da burada eğitimine devam etmekte olan öğrencilere öğrencilik dönemlerinde staj konusunda yardımcı olmak, birlikte projeler üretmek, mezuniyet sonrasında da iş imkanlarının sağlanmasıdır.

 

İmza Protokülüne Farklı Hizmet Sektörlerinden Davetliler Katıldı. Hotel, Restaurant, Seyahat İşletmeleri, Bilişim ve Franchising gibi farklı hizmet alanlarından işletmelerin katıldığı protokolde imza için; Selge Beach Resort & Spa Hotel, Rixos Premium Bodrum, Wyndham Grand İzmir Özdilek, Best Western Premier Karşıyaka, Four Points by Sheraton İzmir, Hanedan Beach Hotel Foca, Göçtur Turizm Yatırım A.Ş. DoubleTree by Hilton Hotel Kusadası, Pine Bay Holiday Resort, Blanca Hotel, Siesta Apart Hotel, Pronto Tur, Pagos Turizm, Setur, Ağam Baklavaları, Susitaş A.Ş. Köfteci Yusuf, Sedaca Culinary Arts, O.Y. Consultant Otel Danışmanlık ve Dijital Medya Çözümleri, Beğendik Abi Lokantası’nın temsilcileri hazır bulundular.

 

Konuşmalarında özetle; bu protokol sonrasında, öğrencilere istihdam kapıları açılacağını, üniversitelerde üretilen bilginin sektörle buluşması gerektiğini, turizmin gittiği yere yanında barışı da götürdüğünü, hizmet sektörü olan turizmde misafirlerin en güzel şekilde ağırlanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Akbaba; hafta içerisinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde katılmış olduğu ve Türk Turizmine devlet olarak gereken önemin verilmeye başlandığının  vurgulandığı “Turizm Şurası”nın detaylarını da salondakilerle paylaştı.