Antalya Valisi Karaloğlu; Kadına Şiddet Zalimliktir

0
196 views
Vali Münir Karaloğlu Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele için Turuncu Kampanyası Lansmanı’nın açılışına katıldı. Karaloğlu “Hiçbir şekilde kadına şiddetin mazereti olamaz.” dedi.
Vali Münir Karaloğlu, Antalya Valiliği ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) işbirliğiyle Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele için Turuncu Kampanyası Lansmanı’nın açılışına katıldı.
Etkinliğin tanıtımı, Vali Münir Karaloğlu, Başsavcı Ramazan Solmaz, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Hotel Su’da, gerçekleştirildi.
KADINA ŞİDDETİN MAZERETİ OLMAZ
Vali Münir Karaloğlu konuşmasına Neşet Ertaş’ın şu şiiriyle başladı.
İki Büyük Nimetim Var
Biri Anam Biri Yârim
İkisine De Hürmetim Var
Biri Anam Biri Yârim
Ana Deyip De Geçilmez
O Yar Anadan Seçilmez
İkisine De Kıymet Biçilmez
Biri Anam Biri Yârim
Birisi Var Etti Beni
Birisi Yar Etti Beni
İkisinin De Birdir Teni
Biri Anam Biri Yârim
Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş’ın ölümsüz türkülerinden bir tanesi diyen Vali Karaloğlu, bu cümleleri, bu türküyü ancak Anadolu irfanı bir insana söyletebilir. Allah rahmet eylesin” dedi.
Anamız, yârimiz kız kardeşimiz çalışma arkadaşımız, eşimiz, dostumuz, başımızın tacı olması gereken kadınlarımıza maalesef bazı erkeklerin ihanet ettiğini dile getiren Vali Karaloğlu “Bunu toplumumuzun gündeminden topyekûn çıkarmamız lazım. Hala her akşam haberlerde kadına şiddet ve kadın cinayeti görmekten duymaktan okumaktan inanın utanır hale geldik. Belki eskiden de vardı. Medya bu kadar etkin değildi veya son dönemde mi bu şiddet olayları arttı bilmiyoruz ama hiçbir şekilde kadına şiddetin mazereti olamaz” dedi.
Neşet Ertaş’ın “Kadınlar insandır, biz insanoğluyuz.” Sözünü hatırlatan Vali Karaloğlu, Kadına şiddetin kadına zulmetmek değil, insana zulmetmek olduğuna dikkat çekti.
KADINA ŞİDDET ZALİMLİKTİR
Kadın şiddetini ‘zalimlik’ diye tanımlayan Vali Karaloğlu, “Kızgındım, fakirdim, yoksuldum gibi mazeretler olamaz. Bunun adı zalimliktir. Devlet olarak bir gayretimiz var. Yasa çıkarıldı bunun için. Önledik mi? Elimde tam rakamlar yok ama sanki yasa çıktıktan sonra olaylar arttı. O halde bu işler yasayla değil, eğitimle çözülür. Aile içi eğitimden alıp bu işi çözmemiz lazım” diye konuştu.
KADEM Antalya İl Temsilcisi Zeynep Taş, etkinlikte turuncu rengin kullanılmasının nedenini açıkladı. Birleşmiş Milletler’in ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birleşin’ çağrısının ardından şiddetin ortak renginin turuncu olarak belirlendiğini anlatan Taş, “Kadınlar bu kadar hayatla iç içeyken, ikinci plana atılmaya çalışılıyor. ‘İş yerinde bir sorun varsa kadın kaynaklıdır’ gibi bir bakış açısı var. Günümüzde 4 kadından 1’i şiddete maruz kalıyor. Kadınlara şiddet uygulanmasın. Buna dikkat çekmek istiyoruz” dedi.
Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hotel Su ve MarkAntalya Alışveriş Merkezi’nin dış cephesi, 12 gün boyunca turuncu renk ışıkla aydınlatılacak.