Antalya’da Yeni Yıl Kutlamaları ile ilgili Güvenlik Tedbirleri Alındı

0
157 views

İçişleri Bakanlığı / Emniyet Genel Müdürlüğü ve Antalya Valiliğinin talimatları çerçevesinde, vatandaşlarımızın yeni yıla huzur ve güven içerisinde girmelerini sağlamak amacıyla Antalya İl Geneli Polis Sorumluluk Bölgesindeki mevcut tedbirlere ilave olarak geniş kapsamlı yeni tedbirler planlanmıştır.

İlimizin turizm kenti olması ve yılbaşı dolayısıyla ülkemizin değişik kentlerinden karayolu, havayolu ve denizyolu ile ilimize çok sayıda vatandaşımız ile yabancı turistlerin, yerli / yabancı sporcu kafilelerinin geleceği göz önünde bulundurularak; yılbaşı öncesi ve sonrasında il merkezi ile tüm ilçelerimizdeki ana arterler ve bağlantı yolları ile yoğunluk yaşanması beklenen yerlerde, alışveriş merkezlerinde, umuma açık eğlence yerlerinde, terminallerde, hava ve deniz limanlarında ve lunaparklarda vatandaşlarımızın alışverişlerini, ziyaretlerini ve yeni yıl kutlamalarını huzur ve güven içerisinde yapmaları amaçlanmaktadır.

Yeni yıla huzur ve güven içerisinde girilmesini temin amacı ile ilimizde yılbaşı kutlamalarının yoğun olarak yapılacağı içkili eğlence mekanları başta olmak üzere il merkezinde Cumhuriyet Meydanı, Barlar Sokağı, Yat Limanı, Konyaltı Kent Meydanı, Muratpaşa Kent Meydanı, Lara Beach Park civarı vb. kategorideki tüm alanlar, mekanlar ve yerler sürekli kontrol altında tutularak gerekli tedbirler alınacak, kutlamalarda havai fişek, vb. maddelerin ilgili kanunlar çerçevesınde ve izinli olmak kaydıyla kullanılmasına özen gösterilecek, yeni yıl kutlaması bahanesiyle toplumda korku ve panik yaratacak hiç bir kanunsuz davranışa müsaade edilmeyecektir.

Trafik birimlerimizce yılbaşı gecesi yapılacak olan trafik kontrollerinde başta sürücülerin alkollü araç kullanımı, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlali gibi trafik kazalarının oluşmasında büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecek, ayrıca, yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücülerin müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacaktır. Denetimlerde belirlenen limitlerin üzerinde alkol aldığı tespit edilen şahıslar hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Araçta alkolsüz başka bir sürücünün bulunmaması durumunda, araçları yediemin otoparklarında veya trafik birimlerimize ait park yerinde muhafaza altına alınacaktır. Araç sürücüsü ile araçta bulunan diğer şahıslar, mahallinden temin edilecek ticari araçlarla gidecekleri yerlere gönderileceklerdir.

Vatandaşlarımızın, yeni yıl kutlamaları ve tatili dolayısıyla birkaç günlüğüne veya saatliğine de olsa evlerinden ve işyerlerinden ayrılacakları göz önünde bulundurularak evden ve işyerinden hırsızlık olaylarına karşı ilgili merkez ve ilçe birimlerimizce gerekli tüm tedbirler alınmaka birlikte, vatandaşlarımızın işyeri ve ikametleriyle ilgili fiziki ve çevre güvenliklerine her zamankinden daha fazla dikkat göstermeleri önem arzetmektedir.

Vatandaşlarımızın yılbaşı gecesi gerek meydanlarda ve gerekse kapalı mekanlarda yapılacak kutlamalar esnasında yaşanması muhtemel kapkaç, yankesicilik, dolandırıcılık, taciz vb. olumsuz durumlarla karşılaşmamaları, yılbaşı öncesi ve sonrasında huzurlu ve güvenli bir şekilde alışverişlerini, ziyaretlerini ve kutlamalarını yapmaları ve ayrıca can ve mal emniyetlerinin sağlanması amacıyla 31 Aralık 2017 Pazar günü sabahından 01 Ocak 2018 Pazartesi günü sabahına kadar il merkezinde (2.750), dış ilçelerimizde de (1.025) olmak üzere toplam (3.775) resmi, sivil, yaya ve motorize personel, ekip ve devriye görevlendirilmiştir.

Halkımızın, yabancı ve yerli misafirlerimizin yılbaşı öncesinde, gecesinde ve sonrasında güvenlik ve asayişle ilgili olarak karşılaşabilecekleri her türlü olumsuzluk ve aksaklıklarla ilgili ihbar ve şikâyetlerini ve varsa önerilerini 112 Acil Çağrı telefonuna (ücretsizdir), 155@antalya.pol.tr e-posta adresine veya 12 hatlı 345 41 00 nolu telefonlar ile Polis Merkez Amirliklerimize bildirmelerini hatırlatıyor,

Bu vesileyle; bir kez daha saygıdeğer Antalyalıların yeni yıllarını en iyi dileklerimizle tebrik ediyor, huzurlu, güvenli ve mutlu yeni bir yıl geçirmelerini diliyoruz.