Bakan Kurtulmuş; Manavgat Türk Turizminin Dünya’ya Açılan Penceresidir

0
200 views
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Vali Münir Karaloğlu Kundu’da düzenlenen 7’nci Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katıldı. Aspendos, Side ve Manavgat Şelalesinde incelemelerde bulundu.
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Vali Münir Karaloğlu Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından Kundu’da düzenlenen 7’nci Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katıldı.
Turizm sektörünün dünya ekonomisine büyük bir katkı sağladığını söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, “Çok büyük bir sektörden bahsediyoruz. Sektörün ekonomiye katkısı çok çok önemli. Dünyadaki diğer sektörlerle kıyaslandığı zaman turizm sektörünün ekonomiye katkısının artacağını görüyoruz. Bu dev pastadan pay almamız gerekiyor. Bunun için de her şeye sahibiz. Türkiye’nin en büyük gücü doğası tabiatı, 10 bin yıllık tarihi geçmişi, bu büyük coğrafyada barındırdığı medeniyetlerle Türkiye çok önemli bir ülkedir ve turizmden çok daha fazla pay alabilecek bir ülkedir” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı önderliğinde yerel otorite olarak, sektör temsilcileri ve sivil toplum ile hep beraber sıkıntılı dönemden nasıl çıkacakları noktasında iş birliği yaptıkları ve iyi çalıştıklarını ifade eden Vali Karaloğlu, “Bu seneye kadar yaşanabilmiş en büyük sıçramayı yakaladık. Geçen sene ile bu sene arasına yüzde altmışlık bir sıçrama var. Bunu başaran turizm sektörümüzü ayakta alkışlıyorum”  şeklinde ifadeler kullandı.
“YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK, YENİ TRENDLER OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ”
Uluslararası Resort Turizm Kongresinin Antalya ve turizm için çok önemli olduğuna değinen Karaloğlu, Dünyada dijital bir kriz yaşandığını bu durumun tüm sektörlerde olduğu gibi turizmi de etkilediğini belirtti. Dijital teknoloji çağında teknolojiyle birlikte turizmin nasıl geliştirileceğinin konuşulup tartışılması gerektiğini ifade eden Vali Münir Karaloğlu, “Yeni şeyler söylemek, yeni trendler oluşturmak zorundayız. İşin uzmanları, turizm temsilcileri ve akademisyenler bu konuda yapılması gerekenleri bizlere söyleyecek, biz de onların söylediklerinden ders alacağız çalışmalarımızı yapacağız” diye kaydetti.
İNCELEMELERDE BULUNDULAR
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Vali Münir Karaloğlu, kongrenin ardından beraberlerindeki heyet ile Aspendos Antik Kenti’ndeki Tiyatro ve Su Kemerlerini, tarihi Side Yarım Adasını ve Manavgat Şelalesini gezdi. Tarihi yapıları inceleyip yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Kurtulmuş ve Vali Karaloğlu esnaf ve vatandaşla da sohbet etti