Başkan Uysal; Toplumun malı olunca mı ucuz

  0
  151 views

  Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Fen İşleri Müdürlüğü alanına ilişkin, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP gruplarınca sergilenen olumsuz tavrı; “Bizim isyanımız, kamu mülküne reva görülen muameleyedir. İnsanıma bunu anlatmakla mükellefim. Toplumun olunca ucuz mu, haksız mı?” diye değerlendirdi.  

  Başkan Ümit Uysal, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar plan değişiklik talebi Ak Parti ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedilen Fen İşleri Müdürlüğü’nün idari hizmet binası ve şantiye tesislerinin bulunduğu alanda basın toplantısı düzenlendi.

  Hava fotoğrafı üzerinde, bölgedeki parsellerin niteliklerini tek tek anlatan Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi’nin her zaman alternatif kaynak üretebilecek güçte bir belediye olduğunu ve belediye hizmetlerinin aksaması gibi durumun söz konusu olmadığını söyledi.

  ‘NEZAKETİMİN KIYMETİNİ BİLSİNLER’

  Başkan Uysal, “Şuraya bir bakın; diyorlar ya ‘Ticaret düzenlemesi bütüncül planlara aykırıdır’, bu tamamen yanlış. Nezaketimin kıymetini bilsinler. Bütün bütüncül planlarda tamamen ticaret alanı. Bu Ahmet ağanın, Mehmet ağanın yeri olsa çoktan tereyağından kıl çeker gibi halletmişti. Peki, bütün toplumun malı, herkesin hissesi olan bir mülk olduğu zaman ne oluyor? ‘Resmi kurum alanı olarak kalsın.’ Niye kalsın? Ticari alansa hakkımız, ki bu bütün Antalya’nın hakkıdır, biz bunun ticari alan olarak değerlendiririz. Toplumun olunca ucuz mu, haksız mı?” diye sordu.

  KAMU MÜLKÜNE REVA GÖRÜLEN MUAMELE

  Başkan Uysal, “Bizim isyanımız, bizim bu çabamız kamu mülküne reva görülen muameleyedir. Bizim çabamız, kamu mülkü olduğu zaman reva görülen muameleyi kabul etmemektir. Muratpaşa’da hizmetin aksatılması, deneniyor ama başarılamayacaktır. Bu yapılan kamuya ait bir arazinin değerini sıfırlamaktan öte bir anlama taşımaz. Bu hangi gerekçeyle makul karşılanabilir. Meclis toplantısında emsal olarak sunulan kararlar da bu alana uygun örnekler değil” diye konuştu.

   

  ‘KAMU YARARINI KORURUZ’

  Gelinen noktada, hala makul bir çözümün bulunacağına ilişkin inancının korumak istediğini kaydeden Başkan Uysal, “Burayla ilgili başka, art niyetli hayalleri olan varsa hayal kırıklığına uğrayacaklar. Muhalefet partisinden de olsak kamu yarınını korumakta zorlanmayız. Azınlıktayken de kamu yarınını korumayı başarırız” dedi.

  ‘ANLATMAK VE YARGIYA BAŞVURMAK GÖREVİM’

  Başkan Uysal, yaşanan durumun kendisi açısından iki görev ortaya çıkardığını söyledi. Birincisinin Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki hukuksuz durumu yargıya taşımak olduğunu belirten Başkan Uysal, ikincisinin ise bu hukuksuzluğu anlatmak olduğunu söyledi. Başkan Uysal, şöyle konuştu:

  “Kendi yerine yapılanı anlatmak benim görevim değil mi? Ben şehir eminiyim. Eğer ben Memed’in yerine yapılan muameleyi Memed’e anlatmazsam görevimi yapmamış olurum zaten. Aman onla aram iyi olsun, şöyle denge yapayım diye düşünüp, Memed’in yerini arada duman ediyorsan, ben insanıma bunu anlatmakla mükellefim. Bu boynumun borcudur.”

  AVM YAPILMAYACAK

  Başkan Uysal, bir soru üzerine, alanda AVM yapılmayacağını bilgisinin plan değişikliğinde açıkça belirttiklerini söyledi.  Başkan Uysal, “Büyükşehir Belediye Meclisinde sergilenen tutumun nedenini bilemiyorum. Ya seçim yaklaşıyor diyedir ya da Ahmet ağanın bölgede bir hesabı olabilir” dedi.

  ALANIN KULLANIM ZORLUĞU

  Başkan Uysal, alanın devam eden inşaat çalışmaları nedeniyle tam kapasite ile kullanılamadığını ve ağır iş makinalarının giriş ve çıkışları sırasında sorunlar yaşandığını söyledi. Başkan Uysal, bölge sakinlerinin de Fen İşleri Müdürlüğü’nün taşınmasını büyük bir merakla beklediğini dile getirdi.  

  ‘BİRİLERİNİ RAHATSIZ EDİYORUZ’

  Başkan Uysal, basın toplantısı öncesinde Fen İşleri Müdürlüğü çalışanlarıyla biraraya geldi. “Sizler Antalya’mıza inanılmaz bir performansla çok büyük katkı sağlıyorsunuz” diyen Başkan Uysal, şunları söyledi:

  “Peki, belediye başkanları 5 yıllığına seçiliyor. 5 yıl ile bağlıyız. Bu dönemi nasıl en düşük maliyetle geçiririz düşüncesinde olamaz mıyız, hayır olamayız. Biz şehrin geleceğini de tanzim etmek durumundayız, öyle de yapıyoruz. Bütün Türkiye’ye örnek oluşturacak bir belediye yönetiyoruz. Ellerinize sağlık. Sağolun varolun. Bunu yaparken, zannediyorum birilerini rahatsız ediyoruz. İşte topluma ait bu arazinin başına gelenler. Bizim nitelikli, ciddi, uzun vadeli kamu yönetimi anlayışımızdan ve hizmet etme anlayışımızdan rahatsız olunduğunun açık bir göstergesidir.”