Bilişim Sistemine Hukuka Aykırı Müdahale Suretiyle Haksız Çıkar Sağlama Suçundan 3 Şüpheli Yakalandı

0
468 views

03 Aralık 2017 günü ilimiz Kundu Oteller Mevki civarında bir ikamete İstanbul, Konya, Adana ve Gaziantep illerinden hacker gruplarının geldiği, bu gruptaki şahısların Hünkar, Kolu Kırık, Zorbaz, Karizma gibi lakaplarının olduğu, şahısların siyah ekran, mail order, otorizer sistem gibi yollarla kredi kartı dolandırıcılığı yapıyor olabileceği bilgisi elde edilmesi üzerine, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerimizce yapılan çalışmalarda;

Bahse konu adresin Kemerağzı Mahallesinde bulunan bir sitede olduğu, daireyi (M.C.C.) isimli şahsın kimlik bilgileri ile kardeşi (M.C.) isimli şahsın kiraladığı tespit edilmiştir.

M.C. isimli şahıs hakkında yapılan incelemede; “Hükümlü veya Tutuklunun Kaçması, Nitelikli Cinsel Saldırı, Bilişim Sistemine Hukuka Aykırı Müdahale Suretiyle Haksız Çıkar Sağlama, Suç İşlemek Amacıyla kurulan Örgüte Üye Olma, Taklit Anahtarla Kilit Açmak Suretiyle Hırsızlık, Basit Yaralama” olmak üzere (6) adet aranma kaydının bulunduğu tespit edilmiştir.

20 Şubat günü (M.C.)’nin kiraladığı adrese operasyon düzenlenmiş, ikamette bulunan (M.C.), Azerbaycan vatandaşı (J.R.) ve Kırgızistan vatandaşı (M.E.) isimli şahıslar yakalanmış, ikamette yapılan aramada ise;

– (2) adet ruhsatsız tabanca ve bu tabancalara ait toplam (65) adet mermi,
– (1) adet banka/kredi kartalrına ait chip bilgisini okuma ve yazmaya yarar cihaz,
– (3) adet dizüstü bilgisayar,
– (1) adet başkası adına kayıtlı fotoğrafı sökülmüş vaziyette nüfus cüzdanı,
– (2) adet sim kart,
– (2) adet el telsizi,
– (6) adet manyetik şeritli kart,
– (3) adet flash bellek ve (2) adet hard disk ele geçirilmiştir.

Ele geçirilen dijital materyaller üzerinde yapılan incelemelerde; çok sayıda başka vatandaşlarımıza ait banka/kredi kartı bilgileri, banka hesap bilgileri, kimlik ve iletişim bilgileri gibi suç unsurları tespit edilmiştir.

Yakalanan (3) şüpheli 22 Şubat günü adli makamlara sevk edilmiş, Azerbaycan vatandaşı (J.R.) ve Kırgızistan vatandaşı (M.E.) C.Savcılığınca serbest bırakılmış, (M.C.) ise çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştır.

Ayrıca yapılan incelemede Kırgızistan vatandaşı (M.E.)’nin vize ve ikamet izni bulunmadığından gerekli işlemleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir.