BURDUR’UN GES’LERİ CW ENERJİ’DEN

0
234 views
DCIM100MEDIADJI_0094.JPG

Türkiye’nin Lider Güneş Paneli Üreticisi CW Enerji tarafından Burdur ili Bucak ilçesinde yapılan çatı tipi 549,12 kWp gücünde arazi GES’in geçici kabulü yapıldı.

-Güneş enerjisi sektörünün lider güneş paneli üreticisi CW Enerji tarafından 549,12 kWp gücünde Burdur ili Bucak ilçesine kurulumu gerçekleştirilen çatı tipi güneş enerjisi santralinin (GES) 24 Aralık 2017 tarihinde geçici kabulü yapıldı. Projede panel, yüklenici firma, mühendislik, EPC(Uygulama), CW Enerji tarafından yapılmıştır.

CW Enerji, Burdur ili Bucak ilçesinde bir soğuk hava deposunun çatısına 02.10.2013 tarihli 28783 sayılı Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğine uygun olarak 549,12 kWp gücünde çatı tipi GES kurulumu gerçekleştirdi. Güneş enerjisi santralinde üretimi CW Enerji tarafından gerçekleştirilen CW ENERJİ/CWT260-60P marka modelli 2112 adet güneş enerji paneli ve KOSTAL tarafından üretilen KOSTAL, (27) PIKO 20/ (1 ) PIKO 10 marka modelli 28 adet invertör kullanıldı. 19 Eylül 2017 tarihinde anahtar teslimi, 24 Kasım 2017 tarihinde ise geçici kabulü yapılan GES projesinde CW Enerji, yüklenici firma olarak hem mühendislik, hem de EPC(uygulama) gerçekleştirerek 23 günde çatı GES projesini tamamlamıştır. Panel, yüklenici firma, mühendislik, EPC(Uygulama), CW Enerji tarafından yapılmıştır. Yatırımcının arazisine yaptırmış olduğu güneş enerjisi santrallinin ortalama 6 yıl içerisinde kendisini amorti etmesi öngörülürken, güneş enerjisi santralinde üretilen elektrik enerjisinden her bir ihtiyaç fazlası kW için 13,3$/cent elde edilebilecek.

549,12 kWp gücündeki bir güneş enerjisi santralinde günde ortalama 2.475 kWp, santralin tam kapasitesi ile yılda ortalama 903.375 kWp/yıl elektrik enerjisi üretilmesi öngörülüyor.

549,12 KWp GES kurulumu ile yılda ortalama 438 hanenin elektriği yenilenebilir enerji ile karşılanabilmekte ve üretilen elektrik ile birlikte yılda ortalama 628 ton CO2, 1,75 ton SO2 ve 0,65 ton NOx gazı emisyonu azaltılabilmektedir.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren CW Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, “Ülkemizi güneş enerjisi ile buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Burdur ili Bucak ilçesinde bulunan bir soğuk hava deposunun daha çatısını güneş enerjisi sistemleri ile buluşturduk. Her santralimizde olduğu gibi CW Enerji olarak, titiz ve mükemmeliyetçi çalışma anlayışımızla projemizi hızla tamamladık. Çevre dostu, temiz enerji kaynağı güneş gibi sınırsız ve ücretsiz olan bir kaynaktan sonuna kadar faydalanılmalı. Ülke olarak güneş enerjisi potansiyelimiz toplam elektrik enerjisi ihtiyacımızın tamamından kat ve kat daha fazlasını tek başına karşılayabilecek kadar büyük. Biz de CW Enerji olarak yaptığımız ciddi yatırım hamleleriyle Fotovoltaik sektörünü Türkiye’de daha da yaygınlaştırmak, bu potansiyeli ortaya çıkarmaya devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

CW Enerji, Türkiye’nin yerli güneş paneli üreticisi ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üretim tesisi. Firma, 2018’in ilk 4 ayı içerisinde yeni yatırımları ile birlikte AOSB 1’inci kısımdaki yeni fabrikalarında 20 milyon dolarlık üretim yapmayı planlıyor. 2018 yılı başında yapacakları ek yatırımlarla 920 MW/yıl kapasiteye ulaşarak Ortadoğu’nun en büyük kapasitesine sahip güneş paneli üreticisi olarak üretim yapmayı hedefliyorlar. CW Enerji, mevcut fabrikalarıyla birlikte Antalya’da 60 bin metrekare alanla dünya standartlarında hizmet vermeyi amaçlıyor. Bin kişiye sağladıkları istihdamı 2 bin kişiye taşımak isteyen firma, yatırımlarının yüzde 50’sini ihracata kanelize etmek istiyor. Özellikle Avrupa, ABD ve Afrika ülkelerine ihracat yapan CW Enerji’nin Dünya’da patentini aldığı ürünlerinin eş değeri yok.