Çocuğa Cinsel İstismar Suçuna 19 Yıl 3 Ay Hapis Cezası

0
150 views

Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 2013 yılının Ağustos ayında 14 yaşını tamamlamamış C.Ü.’ye nitelikli cinsel istismarda bulunan Bayram T.’ya 19 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Antalya’da amcasının yanında kalırken Kepez’de bir pide salonunda işçi olarak çalışan 14 yaşındaki C.Ü., müşterilerden Mert Can olarak tanıdığı Bayram T.’la arkadaş oldu. Bir süre sonra ikili Bayram T.’nin ailesinin yaşadığı Serik ilçesi Yumaklar Mahallesi’ne gitti. Burada iki gün kalan C.Ü. ve Bayram T. cinsel ilişkiye girdi. İki günün sonunda yaptıklarında pişman olan C.Ü. ve Bayram T., Aydın’da yaşayan C.Ü.’nün babası H.Ü.’yü telefonla aradı. Baba H.Ü. Antalya’ya gelerek, C.Ü.’yü alıp Aydın’a döndü ve Bayram T. hakkında suç duyurusunda bulundu.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Suç duyurusunun ardından hazırlanan iddianamede, şüpheli Bayram T.’nin, C.Ü.’nün yaşını küçük olduğunu bilmediği ve cinsel ilişkiye girmediğini iddia ettiği ancak Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı tarafından raporda C.Ü.’nün yapılan muayenesinde kızlık zarının yırtıldığı ayrıca cinsel istismar nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu rapor edildi. İddianamede Bayram T. hakkında çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından dava açılması istendi.

2 KEZ İLİŞKİYE GİRİLMİŞ

Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına tutuksuz sanık Bayram T. ile mağdur C.Ü ve müşteki H.Ü. katılmazken tarafların avukatları salonda hazır bulundu. Davayla ilgili esas hakkında görüşünü veren savcı, sanık Bayram T.’nin olay tarihinde 14 yaşında olan C.Ü. ile Serik’in Yumaklar mahallesinde bulunan babasının evinde 2 gün kaldıklarını ve mağdurun ifadesinde 2 kez kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girdiklerini söylediğini belirtti.

DNA TESTİ ELE VERDİ

Sanık Bayram T.nin cinsel ilişkiyi kabul etmediği, buna mukabil C.U.’dan alınan örneklerin Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nde yapılan DNA analizinde Bayram T.’ye ait olduğunun tespit edildiği ve 15 yaşından küçük olan C.Ü.’nün rızasından bahsedilemeyeceği belirtilen savcılığın esas hakkındaki görüşünde sanık hakkında çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından cezalandırılması istendi.

TOPLAM 19 YIL 3 AY HAPİS

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti sanık Bayram T.’ye, çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan, suçun zincirleme şekilde işlenmesi ve C.Ü.’nün ruh halinin bozulması nedeniyle 17 yıl hapis, ayrıca kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da, olay tarihinde C.Ü.’nün 18 yaşından küçük olması ve eylem cinsel amaçla gerçekleştirildiği için 2 yıl 3 ay hapis olmak üzere toplam 19 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

İNDİRİM YAPILMADI YAKALAMA KARARI ÇIKTI

Mahkeme heyeti, sanık hakkında gözlemlenen kişiliği ve suç işleme eğilimi konusunda hakkında olumlu kanaat oluşmadığından cezada takdir indirimi yapmadı. Mahkeme heyeti ayrıca tayin edilen ceza miktarına bağlı olarak sanığın kaçabileceğini belirterek, sanık hakkında hükmen tutuklama ve yakalama kararı verdi.