Dünya’da İlginç Hamam ve Saunalar

0
255 views

Fin saunasında, Rus Banya’da veya Türk hamamında vakit geçirmek, soğuk kış aylarından kaçmanın ve bağışıklık sistemini aynı anda yükseltmenin en iyi yollarından biridir. Farklı kültürlerden gelen bazı sauna ve spa ritüellerini kontrol edin.

Tarihçilere göre, Eski Romalılar bile bir hamam kültüne sahipti. Sadece yıkanmakla kalmadılar, hamam sosyalleşmek, şarkı söylemek, bayram yapmak, boyamak ve şiir okumak için bir yerdi. Ayrıca özel masaj odaları, spor salonları ve kütüphaneler vardı.

Geleneksel bir Rus banya’sında (iyi ter almak için ahşap bir yapıda) sıcaklıklar çoğu zaman 100 ° C’ye (212 ° F) ulaşmaktadır. Kafayı bu yoğun ısıdan korumak için, insanlar genellikle özel keçe şapkaları giyerler. Kurumuş huş, meşe veya okaliptüs yapraklarıyla vücuda çarpıp masaj yaparken kan dolaşımını ve cilt sağlığını iyileştiren yüksek sıcaklığın ağrıları hafiflettiği, iyileşmeyi desteklediği ve havayı artırdığı söylenir.

Finlandiya kökenli saunalar, Ortaçağ boyunca tüm Avrupa’da ortaktır. Islak buhar olan banyalara kıyasla, saunadaki hava kurudu. En iyi deneyim için, 20 dakika kadar terledikten sonra, saunadan taze bir karda veya buzlu bir göle atılmanız önerilir.

Temazcals olarak adlandırılan geleneksel Meksika buhar banyoları ruhsal temizliği kolaylaştırmak için tasarlandı. Bu kubbe tarz ter zehirli ziyaretçileri bedenlerini toksinlerden kurtardığında ve doğayla yeniden bağlantı kurarken, bir şaman, yıpranan volkanik kayaların yığını üzerine dökülen suya aromaterapi ekstraktları ekler.

Hamam, Roma hamamlarından evrimleşen halka açık yüzme havuzları, çıplaklık gerektirir, bu nedenle erkekler ve kadınlar ayrı ayrı yıkanır.