Dünyanın Anlamlı Köprülerinde Dikkatleri Manavgat Yaya Köprüsü Çekiyor

0
413 views

Türkiye’nin önemli turizm kentlerinden Antalya’nın Manavgat ilçesinde 2017 yılında Manavgat Belediyesince yaptırılıp açılan ırmak üzerinde şelaleli, lazer aydınlatmalı ve müzikli yaya köprüsü dünyada eşi benzeri olmayan tek köprü unvanını taşıyor. Tanıtımı dünya’da fazla tanıtılmadığından bir türlü dikkatleri çekmiyor. Ancak şiirlere ve senfonilere beste olacak bu köprü Manavgat’ın parlayan dünyadaki yıldızı olacaktır.

Çin’in Hunan eyaletindeki Shiniuzhai, dünyanın en yüksek ve uzun cam köprüsü. Denizden 523 metre yükseklikte bulunan köprü her yıl yüz binlerce turisti buraya çekiyor.

Hollanda’nın Halsteren şehrinde bir kanal üzerine yapılan köprü Hollandalılardan çok turistlerin ilgisini çekiyor. Uzaktan bakılınca fark edilmeyen köprüye Hz. Musa’nın asası ile Kızıl Deniz’i yarmasından esinlenilerek Musa Köprüsü adı verilmesi, köprünün uzaktan görülmüyor olmasından kaynaklanıyor.Köprüyü inşa eden mimarlık şirketinin Roovere Kalesi’ne ulaşım için tasarladığı köprü, hem doğanın içinde bir gizem yaratıyor hem de kalenin mimarisine uygun bir tarzda inşa edilmiş bulunuyor.

Singapur’da Faber Dağı ile Telok Blangah Tepesi arasında, 274 metre uzunluğundaki yaya geçişlerinin yapıldığı Henderson Waves Köprüsü, iki uçtaki parkı birbirine bağlar. 7 adet dalgadan oluşan organik formu ile iki şehrin ortasında bir yılan misali kıvrılır.

İngiltere’nin Newcastle şehrinde yer alan Gateshead Milenyum Köprüsü, 2001 yılında açıldı. 127 metre uzunluğundaki “dünyanın ilk eğimli köprüsü”nün yüksekliği ise 50 metre.