FİNİKE’NİN GES’LERİ CW ENERJİ’DEN

0
230 views

Türkiye’nin Lider Güneş Paneli Üreticisi CW Enerji tarafından Antalya Finike’de yapılan GES’in geçici kabulü yapıldı.

-Güneş enerjisi sektörünün lider güneş paneli üreticisi CW Enerji tarafından 194,48 kWp gücünde Antalya ili Finike ilçesine kurulumu gerçekleştirilen çatı tipi güneş enerjisi santralinin (GES) geçici kabulü yapıldı. Projede panel, yüklenici firma, mühendislik, EPC, CW Enerji tarafından yapılmıştır.

Antalya ili Finike ilçesinde bir soğuk hava deposunun çatısına kurulumu gerçekleştirilen 194,48 kWp gücünde çatı tipi GES için CW ENERJİ/CWT260-60P modelli 748 adet güneş enerji paneli ve Almanya’nın en başarılı invertör firması KOSTAL tarafından üretilen KOSTAL PIKO 20 (49)/ KOSTAL PIKO 10 (1 ) marka modelli 9 adet invertör kullanıldı. 12 Eylül 2017 tarihinde geçici kabulü yapılan GES projesinde CW Enerji, yüklenici firma olarak hem mühendislik, hem de EPC(uygulama) gerçekleştirerek 7 günde çatı GES projesini tamamlamıştır. Panel, yüklenici firma, mühendislik, EPC(Uygulama), CW Enerji tarafından yapılmıştır. Soğuk hava deposunun çatısına kurulumu gerçekleştirilen 194,48 kWp gücündeki güneş enerjisi santrali ile birlikte, firmanın çatısında bulunan güneş enerjisi santrallerinin toplam kurulu gücü 687,48’e çıkarılmış oldu. Yatırımcının çatısına yaptırmış olduğu güneş enerjisi santrallini ortalama 6 yıl içerisinde kendisini amorti etmesi öngörülüyor. Yatırımcı kendi çatısında bulunan güneş enerjisi santralinde üretilen elektrik enerjisinden her bir ihtiyaç fazlası kW için 13,3$/cent elde edebilecek.

194,48 kWp gücündeki bir güneş enerjisi santralinde günde ortalama 800 kWh elektrik enerjisi üretilir. Santralin tam kapasitesi ile yılda ortalama 290.000 kWh/yıl elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. 194,48 kWp gücünde bir GES projesi ile yılda ortalama 80 hanenin elektriği yenilenebilir enerji ile karşılanabilmekte ve üretilen elektrik ile birlikte yılda ortalama 5815 kilogram CO2, 18 kilogram SO2 ve 6.6 kilogram NOx gazı emisyonu azaltılabilmektedir.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren CW Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, Antalya Finike çatı GES projesinde titiz bir çalışma sürdürdüklerini belirterek, “Çevre dostu, temiz enerji kaynağı güneş gibi sınırsız ve ücretsiz olan bir kaynaktan sonuna kadar faydalanılmalı. Ülke olarak güneş enerjisi potansiyelimiz toplam elektrik enerjisi ihtiyacımızın tamamından kat ve kat daha fazlasını tek başına karşılayabilecek kadar büyük. Biz de CW Enerji olarak yaptığımız ciddi yatırım hamleleriyle Fotovoltaik sektörünü Türkiye’de daha da yaygınlaştırmak, bu potansiyeli ortaya çıkarmaya devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

CW Enerji, Türkiye’nin yerli güneş paneli üreticisi ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üretim tesisi. Firma, 2018’in ilk 4 ayı içerisinde yeni yatırımları ile birlikte AOSB 1’inci kısımdaki yeni fabrikalarında 20 milyon dolarlık üretim yapmayı planlıyor. 2018 yılı başında yapacakları ek yatırımlarla 920 MW/yıl kapasiteye ulaşarak Ortadoğu’nun en büyük kapasitesine sahip güneş paneli üreticisi olarak üretim yapmayı hedefliyorlar. CW Enerji, mevcut fabrikalarıyla birlikte Antalya’da 60 bin metrekare alanla dünya standartlarında hizmet vermeyi amaçlıyor. Bin kişiye sağladıkları istihdamı 2 bin kişiye taşımak isteyen firma, yatırımlarının yüzde 50’sini ihracata kanelize etmek istiyor. Özellikle Avrupa, ABD ve Afrika ülkelerine ihracat yapan CW Enerji’nin Dünya’da patentini aldığı ürünlerinin eş değeri yok.