Manavgat Kafe İşletmeleri Protesto Eylemi Yaptılar

0
322 views

Manavgat Aşağı Hisar mahallesi ırmak kenarı kafeler caddesi olarak bilinen yerde işletmelerinde sigara ve nargile yasağını protesto ederek eylem yaptılar. Yaklaşık yüze yakın esnafın bulunduğu esnaflar bildirinin okunması ardından olaysız olarak dağıldılar. İşyerlerinin önüne Cafe ve restoranlardaki sigara ve nargile uygulamasından dolayı misafirlerle yaşanan huzursuzluğu dile getirmek amacıyla kapalıyız pankartlarını astılar.

Ortak olarak yapılan basın açıklamasında; Manavgat kafe ve restoran işletmeleriolarak bazı konulardan duyduğumuz rahatsızlıkları dile getirmek amacıyla toplanmış bulunmaktayız. Öncelikle şu konunun altını çizmek isteriz. Niyetimiz kesinlikle hükumeti eleştirmek değildir.

İyi niyetli bir şekilde bitme noktasına doğru hızla ilerleyen kafe sektöründe yaşadığımız sıkıntıları paylaşmak istiyoruz.
Sadece Manavgat’ta binlerce kişinin bu sektörden ekmeğini kazandığın düşünürsek, sektörün ülke çapında çok ciddi rakamlarda istihdam sağladığını görüyoruz. Önceden ortalama 10-12 personelle istihdam eden işletmelerimizde şu an ortalama 5-6 personel çalışmaktadır. İşlerimizde bu şekilde düşüş yaşanmaya devam ederse maalesef bu sayıları daha da azalmak dahada kötüsü işletmeyi kapatmak zorunda kalacağız. Kafe ve restoranlarımızda sigara ve nargile yasağı ile ile alakalı alınan karar neticesinde işlerimizde aşırı derecede düşüş yaşanmış olup bırakın para kazanmayı masraflarımızı dahi karşılayamaz hale geldik. Son dönemde günlük hatta günde bir kaç defa yapılan sıkı denetimler neticesinde uygulanan yüklü cezaları ödeyemez durumdayız. Kafe ve restoran işletmeleri olarak bu yasağın tekrar gözden geçirilerek esnetilmesini istiyoruz. denildi. Daha sonra toplanan kalabalık olaysız kilde dağıldılar.