Manavgat Muhtarları Günlerini Kutladılar

0
166 views

19 Ekim Muhtarlar Gününü, tüm Türkiye’de olduğu gibi, Manavgat’ta da törenle kutlandılar.

 

Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen kutlama törenine, Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen başta olmak üzere, protokol üyeleri ve muhtarlar katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunulduktan sonra, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Tören, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması ile devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Milli Egemenlik Mahallesi Muhtarı Şaban Aydın Şirin tarafından yapıldı. Muhtar Şirin konuşmasında; “Bugün burada Cumhuriyet tarihinde ikinci defa Muhtarlar Gününü kutlamak üzere toplandık. 187 yıllık geçmişi olan muhtarlık teşkilatına yönelik olarak, 2015 yılında başbakanlığın talimatıyla, 19 Ekim tarihi Muhtarlar Günü olarak ilan edildi. Bu günün Muhtarlar Günü olarak ilan edilmesi muhtarlar arasında sevinçle karşılandı. Unutulmamalıdır ki, demokrasinin en ciddi şekilde tecelli ettiği kişiler muhtarlardır. Muhtarlar gece gündüz demeden fedakarca halka hizmet etmektedir. Vatandaşla birebir diyalog içinde, doğrudan ve kritik hizmet sunan, vatandaşın bir talebi ile her zaman yardıma ilk önce koşan, devletin en önemli gücü konumundadır. Yaşadıkları bölgenin sorunlarını en iyi bilen, merkezi idare için olmazsa olmaz bir yol gösterici ve en önemli bilgi kaynağı olan muhtarların önemi son yıllarda daha da çok ortaya çıkmıştır.

“İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINI TAKDİR EDİYORUZ”

Temelde mahallenin güncel haritasını çıkararak, çeşitli kurumların ihtiyaç duydukları bilgi ve belgeleri sağlama ve böylece yönetim- halk ilişkisinin sağlıklı veriler üzerine inşa edilmesine yardımcı olma göreviyle donatılan muhtarlık kurumu, kentsel toplumsal ortamdaki farklılaşmayı birlikte değişime uğraşmıştır. Mesela muhtarlar, kırsaldan kente göçün yoğun olduğu son 30 yılda, mahallesine sosyo ekonomik kültürel ve eğitsel olarak kentsel ortama ayak uyduramayan kişilere, bir nevi hamillik yapmakta, onlar için çeşitli kamu kurumları nezdinde aracılık, iş takipçiliği ve yol göstericilik rolü üstlenmektedir. Hepimizin bildiği üzere son dönemlerde muhtarlara yönelik yapılan özlük haklarını iyileştirme çalışmaları, biz muhtarlar tarafından takdirle karşılanmaktadır. Emeği geçen herkese tüm muhtarlarımız adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından, Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit’in makamında devam etti. Kaymakam Yiğit’in ziyaret edilmesinin arından muhtarlar, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’i de makamında ziyaret etti.

Haber-Foto:Duygu KAYA