Mehmet Acar’ı Öldüren Sanığa 31 Yıl Hapis İstemi

0
202 views

Konya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savcı, Mehmet Acar’ın bıçaklanarak hayatını kaybetmesi ve Ahmet Demir’in ağır yaralanması nedeniyle Paymal Parıltı’nın 16 yıldan 31 yıla kadar, diğer sanıklarında değişen sürelerde hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

Manavgat’ta 2015 yılının Eylül ayında terör olaylarını protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilerin ardından çıkan tartışmada Fatih Sultan Mehmet Varol, Ahmet Demir ve Mehmet Acar bıçakla yaralandı. Yaralılar hastaneye götürülürken, Mehmet Acar doktorların tüm müdahalesine rağmen şehit oldu. Ağır yaralanan Ahmet Demir ise uzun süre hastaneden tedavi gördü. Jandarmanın ekiplerinin yaptığı araştırmada olayla ilgili olduğu belirlenen Paymal Parıltı, Mustafa Parıltı, Menderes Parıltı Ahmet Parıldar ve Cemal Yavuzus gözaltına alındı.

Jandarmada ki işlemlerinin ardından savcılığa sevk edilen şüphelilerden Paymal Parıltı, Mustafa Parıltı, Menderes Parıltı, Ahmet Parıldar, kasten adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, terör örgütü propagandası yapmak, yaralamak, basit yaralama, korku kaygı ve panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme, ruhsatsız ateşli silah taşıma bulundurma, sahte kimlik bulundurma suçlarından tutuklanırken, Cemal Yavuzus tutuksuz arak cezaevine gönderildi.

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Paymal Parıltı, Mustafa Parıltı, Menderes Parıltı, Ahmet Parıldar ve Cemal Yavuzus sanık, olaya karışan Ahmet Demir, Fatih Sultan Mehmet Varol, Yusuf Özçelik ve Mustafa Avşar’da müşteki sanık olarak yer aldı. Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin ardından, dava güvenlik gerekçesiyle Konya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Davanın 11’nci duruşmasına tutuklu sanık Paymal Parıltı Karaman M Tipi Kapalı Cezaevi ve İnfaz Kurumu’ndan katılırken, müşteki sanıklar Fatih Sultan Mehmet Varol Yusuf Özçelik, Mustafa Avşar ve Ahmet Demir’le tarafların avukatları katıldı. Duruşmada savcı tarafından mütalaa verildi. Savcı mütalaasında, Olaydan bir önceki gün Dağlıca’da bölücü terör örgütü saldırısı nedeniyle 16 askerin şehit olduğu, şehitler arasında Manavgatlı bir askerinde bulunması nedeniyle ilçede infial çıktığı ve protesto gösterilerinin yapıldığı, bu sırada Menderes Parıltı’nın sosyal medya hesabından bu gösterileri hakaretamiz ifadelerle eleştirdiği, bunun üzerine Mehmet Acar, Ahmet Demir, Fatih Sultan Mehmet Varol, Yusuf Özçelik ve Mustafa Avşar’ında aralarında bulunduğu bir grubun Menderes Parıltı’nın yanına gittiği, tartıştıkları bu sırada hemen yan tarafta bulunan Paymal Parıltı, Mustafa Parıltı Ahmet Parıldar’ın da olaya dahil olduğu çıkan kavgada, Paymal Parıltı’nın yanında getirdiği bıçakla Mehmet Acar ve Ahmet Demir’i yaraladığını, Mehmet Acar’ın hastanede hayatını kaybettiği, Paymal Parıltı’nın olayın hemen ardından jandarmaya verdiği ifadede olayı bu şekilde anlattığını, mahkemede ifadesinin değiştirmesini ise suçtan kurtulma olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. İddianamede Paymal Parıltı’nın Ahmet Demir’e yönelik eyleminin yaralama olarak geçmesine rağmen savcı verdiği mütalaada olayın şiddeti nedeniyle bu eyleminde öldürmeye teşebbüs olarak geçmesi gerektiğini ve karar verilirken haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiğini belirtti. Mütalaada ayrıca Paymal Parıltı’nın ele geçirilmeyen silahı nedeniyle ateşli silahlar kanununa muhalefet suçunun da eklenerek 16 yıldan 31 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. Savcı mütalaasında olaylara karışan diğer sanıklarında değişen miktarlarda olmak üzere toplam 8 yıl 6 aydan 41 yıl 6 aya hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi.

Savcının mütalaasına karşı sanık avukatları savunma yapmak amacıyla süre isterken, müşteki sanıklar Ahmet Demir, Fatih Sultan Mehmet Varol, Yusuf Özçelik ve Mustafa Avşar’ın avukatları Konya MHP İl Başkanı Murat Çiçek, Ali Tan ve Onur Şahin, mütalaya katılmadıkları, olayın örgütlü bir eylem olduğu, sanıkların birlikte hareket ederek olayda kullanılan bıçak ve silahı ortadan kaldırdıklarını, müvekkillerine yönelik ilk hareketi sopalarla sanıkların başlattıkları ve bu nedenle mütalaaya katılmadıklarını, müvekkillerini kendini korumaya çalıştıkları için beraatlerine karar verilmesine ve mütalaaya karşı savunma yapmak amacıyla süre istediler.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti tutuklu sanık Paymal Parıltı’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek, tarafların savunmalarını hazırlamaları amacıyla duruşmayı 19 Ocak tarihine erteledi.