Polis’ten Uyarı; Alkollü İçki Kaçakçılığı ve Sahteciliğine Dikkat!

0
273 views

Alkollü içki kaçakçılığı ve sahteciliği; yaygın bir suç türü olarak suç örgütlerinin finans kaynağı olmaya devam etmekte, bunun yanında da devletin vergi kaybına neden olmakta ve hem de yasal ticaretin yapıldığı piyasada haksız rekabete ve haksız kazanca yol açmaktadır. Gerek ülkemizin ekonomisine verdiği zararlar ve gerekse halk sağlığı yönünden oluşturduğu açık ve büyük tehditler nedeniyle alkollü içki kaçakçılığı / sahteciliği ile mücadele büyük önem arz etmektedir.

Son zamanlarda evsel kullanım amaçlı etil alkolün piyasaya arz edilmeye başlanması ile birlikte, sahte alkol yapımında belirgin şekilde artış meydana geldiği saha çalışmalarından ve yapılan yakalamalardan anlaşılmaktadır.

Ülkemizde ve ilimizde her yıl sahte/kaçak içki-alkol kullanımından dolayı onlarca insanın hayatını kaybetmesi nedeniyle önümüzdeki yılbaşı süreci başta olmak üzere içki kullanan vatandaşlarımızın bir kez daha uyarılmasının yararlı olacağı değerlendirilmiştir. Buna göre;

– Alkollü içki şişesinin kapak üzerini kaplayan plastik kapüşonun gevşek takılı olmaması, kolayca çıkartılamaması, yıpranmamış/ yırtılmamış olması,

– Alkollü içki şişelerinde kapak üzerine yapışık bulunan TAPDK bandrolünün şişe kapağı açıldığında yırtılacak biçimde bir ucunun şişe camına yapıştırılmış olması,

– Alkollü içki şişesinin ağız kısmında bulunan bilyelerin hareketli olması,

– Alkollü içki şişesinde gözle yapılabilecek kontrolde; şişe ağzında köpürme olmaması, kapağın düzgün yerleştirilmiş olması, sıvı hareket ettirildiğinde şişe içerisinde hareket eden tortu, kalıntı bulunmaması ve berrak olması hususları alkollü içkinin kaçak/sahte olup olmadığı yönünde fikir verecektir.

– Kaçak/Sahte içki kullanımı insanlarda ölümle sonuçlanabileceği gibi kalıcı ve geçici körlük, ellerde kalıcı titreme, unutkanlık, aşırı sinir ve agrasiflik, karaciğerde ve diğer iç organlarda kalıcı hasarlar, psikolojik bozukluklar, kalıcı hormon bozuklukları, saçlarda ve deride dökülmeler, kalıcı denge bozukluğu v.b. ciddi, kalıcı sağlık problemlerine yol açabilir.

İlimiz genelinde kaçak/sahte içki ve halkın sağlığını tehdit eden şahıslar ile yasadışı organizasyonlara yönelik Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerimizce yapılan çalışmalarda;

26 Aralık günü (176) personelin katılımı ile (109) işyerinde yapılan aramalarda; toplamda (51) şişe sahte içki, (42) litre şişelenmeye hazır sahte içki, (9) adet değişik markalara ait dolum yapılmak üzere boş içki şişeleri ele geçirilmiş, “Resmi Belgede Sahtecilik” suçundan aranan (2) şahıs yakalanmış, (4) şahıs hakkında ise “5607 Sayılı Kanuna Muhalefet” suçundan adli işlem başlatılmıştır.

Ayrıca, 26 Aralık günü Kepez ilçesi Altınova Menderes Mahallesinde bulunan bir adreste ve bir araçta yapılan aramalarda; (166) şişe sahte içki, (95) litre şişelenmeye hazır sahte içki, (1) adet av tüfeği, (27) adet dolu av fişeği, sahte içki üretiminde kullanılan çok sayıda boş şiye, şişe etiketi, şişe kapağı ve sahte içki yapımında kullanılan gıda boyası olmak üzere toplam (3.665) adet malzeme ele geçirilmiştir.

01 Ocak 2017 tarihinden bu güne kadar ise; (15) olayda, (8.368) şişe sahte içki, (860,5) litre şişelenmeye hazır sahte içki, (3.843) adet boş içki şişesi, (6.530) adet TAPDK bandrolü, (1.558) adet sahte içki üretiminde kullanılan malzeme ele geçirilmiş, sahte içki konusu ile ilgili (27) şahıs hakkında adli işlem yapılmıştır.

Antalya Emniyet Müdürlüğü olarak; toplumda ahlaki, sosyal, mali çöküntülere neden olan, toplumun ve bireylerin sağlığını doğrudan etkileyen, devlete ve kurumlarına olan güveni sarsan kaçakçılık ve sahtecilik suçlarına karşı değerli vatandaşlarımızın büyük desteğiyle, huzur ve güven ortamının sağlanması, kanun hâkimiyetinin sürdürülebilmesi için her türlü suç türü ve suçlu ile mücadelemize aynı kararlılık ve inançla aralıksız olarak devam edilecektir.