Side Antik Kenti Yabani Otlardan Temizleniyor

0
338 views

Manavgat Side Antik Kent’te Side Müze Müdürlüğü temizlik çalışması başlattı. 15 kişilik Sırt köyü bayan ekiple tarihi Ören yerinde 2 yıldır temizlik yapılmayan yerleri temizleniyor. Yabani otların temizlenmesiyle tarihi Ören yerindeki Helenistik, Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi eserleri gün yüzüne çıkmaya başladı..

Side Antik Kent’te tarihi surlarda 3, Roma döneminde kalma hamamlarda 2 yıldır yabani ot temizliği yapılmadığında görsel kirlilik oluştuğu ifade etti. Yabani otların temizlenmesi ile yerli ve yabancı turistlerin bölgedeki tarihi eserleri görmelerinin sağlandığını belirtildi.

Side müze müdürü arkoelog Güner Kozdere çalışmalar kapsamında Büyük Hamam, Liman Hamamı, Men Tapınağı, Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı ve deniz surlarının bulunduğu antik kalıntı alanlarında yıllardır alınmayan otlar temizlenmeye başladık. Side’de yer alan ve herkesin hayranlıkla izlediği tarihi surların 2 yıldır, antik hamamların ise 2 yıldır temizlenmediği, bu yüzden yabani ot ve ağaçların tarihi alanları gizlemesi nedeniyle çalışma başlattık. Ekiplerinin antik hamam ve surların temizlik çalışmalarından sonra giriş kapısı ile müze arasında kalan alanları da temizleyeceğiz.” dedi.

Side’nin Türk turizmin bir markası olduğunun altını çizen Kozdere, dünya turizminin göz bebeği antik kentteki tarihi eserlerin korunmasına her daim sahip çıkacaklarını kaydetti. “Side’nin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmesini sağlamak için çalışmalar yürütüyoruz. Side Antik Kent’te tarihi ve doğal güzelliklerimiz iç içedir. Tarihi şehre kimliğini kazandıran tarihi mekanlarımızın yıllardır yabani ot ve ağaçlardan temizlenmediği şikayetlerini aldık. Bu yüzden ekiplerimizi acilen bölgeye yönlendirdik. Otların temizlenmesiyle tarihi eserlerimizin daha fazla ortaya çıkması hepimizi bir kere daha sevindirdi” ded.