Side SRC Psikoteknik, şoförlere Daha Yakın

0
222 views

Side Psikoteknik Değerlendirme SRC Merkezi, şoförlere daha yakın olmak için Doğu Garajı karşısında da hizmet vermeye başladı.

Psikolog Buğrahan Yüksel ve Psikolog Turgay Yıldırım’ın eğitim verdiği SRC Merkezi, şoför esnafına daha yakın olmak amacıyla Doğu Garajı karşısındaki yeni şubesiyle eğitimlerine devam ediyor. Konu ile ilgili bilgi veren Psikolog Buğrahan Yüksel, Psikoteknik ve SRC eğitimini açıklayarak sözlerine başladı.

“PSİKOTEKNİK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”
Yüksel açıklamasında; “Psikoteknik, sürücülerde güvenli araç kullanmak için temel olarak bulunması gereken algı, dikkat, hafıza, muhakeme yeteneği, hız-mesafe tahmini gibi zihinsel özelliklerinin; tepki hızı, göz, el ayak koordinasyonu gibi psiko-motor yetenek ve beceri düzeyinin, risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol gibi tutum, davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin bilgisayar destekli test sistemleri kullanılarak ölçülebildiği” bir sistemdir. Böylece; bir sürücünün, bir aracı sürebilmek için asgari düzeyde, trafiğe ilişkin yeteneklere sahip olup olmadığı ve trafiğe ilişkin kişilik açısından, trafik kurallarına uyma eğilimine sahip olup olmadığı hakkında daha tarafsız, daha bilimsel ve daha standart koşullarda gerçekleştirilmiş uygulamalarla sonuçlara varılması sağlanabilmektedir. Ayrıca ticari araç kullanan sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları şarttır” dedi.

“SRC BELGESİNİ ALMAK ZORUNLUDUR”
SRC belgesiyle ilgili de bilgi veren Yüksel; “SRC belgesi, yük ve yolcu taşımacılığı yapmak isteyen tüm ticari araç sürücülerinin almakla yükümlü oldukları bir belgedir. Bir başka açıklamayla karayolu taşımacılığı yapacak olan tüm sürücüler mesleki yeterlilik belgesi olarak da bilinen SRC belgesini almak zorundadır. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici gibi ticari araç kullanan şoförler alır. SCR1, SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 olmak üzere 5 farklı SRC belgesi bulunmaktadır. Yapılan işin niteliğine göre hepsinin ihtiyaç alanları ve veriliş sebepleri farklıdır ” diye konuştu.

“SRC EĞİTİMLERİMİZ DOĞU GARAJI ADRESİMİZDE”
SRC Yetki Belgesi bulundurmamanın cezasının, şoföre 248 TL, aracın işletme sahibine 625 TL olduğunu söyleyen Psikolog Buğrahan Yüksel, Psikoteknik bulundurmamanın cezasının ise 800 TL olduğunu ifade etti. Manavgat’ta en uygun fiyat ve en iyi hizmetin her zaman Side SRC ve Psikoteknik Merkezi’nde verildiğini vurgulayan Yüksel; “SRC kursumuz Örnek Mahallesi 1558 Sokak Doğu Garajı araç girişi adresimizde veriliyor. Psikoteknik eğitimi ise Yukarı Hisar Mahallesi Antalya Caddesi PTT Karşısı Deniz Color üstündeki adresimizde devam ediyor. Şoför esnafımızın yanı başına, ayaklarına kadar geldik. Park problemi yaşanmaması adına park açısından daha uygun bir yer seçtik. Eğitimlerimize devam ediyoruz, yeni yerimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Haber-Foto: Duygu KAYA